Svarbiausi augalininkystės darbai rugsėjį

2017 09 04

Svarbiausi augalininkystės darbai rugsėjį

Ūkininkams rugsėjis visada buvo ir bus ypač svarbių darbų mėnuo. Kuliame javus, pupas ir vasarinius rapsus. Kasame bulves ir cukrinius runkelius, pjauname kukurūzus. Ruošiame dirvas žieminių javų ir vasarojaus sėjai. Paskleidžiame trąšas ir tęsiame žieminių javų sėją. Darbų daug ir visi labai svarbūs, tuo tarpu idealiomis orų sąlygomis pasigirti negalime. Visas mėnuo žada būti lietingas, o neiškultų pasėlių dar turime apie 0,25-0,30 mln. ha. Be to, iki šio mėnesio pabaigos dar reikia pasėti apie 0,8 mln. ha žieminių javų. Tačiau apie viską iš eilės.

Pirmoji dekada

Svarbiausi darbai yra: baigti žieminių rapsų sėją (vėluojant sėją, reikėtų rintis rudenį intensyviai besivystančią hibridinę veislę NK Technik); tęsti sėti hibridinių veislių žieminius miežius ir pradėti sėti žieminius kviečius (sėją pradedant nuo ankstyvesnių ir baigiant vėlyviausiomis veislėmis: Balitus, Ada, Famulus, Etana, Emil KWS, Kena DS); palankesniu oru tęsti javų kūlimą.

Be abejo, šios dekados svarbiausio darbo titulą reikėtų skirti žieminių rapsų sėjai baigti. Orai lietingi. Tačiau dienų su nesiliaujančiu lietumi būna nedaug. Dažniausiai palyja po 2-4 valandas, o po to būna 4-6 valandų pertraukos. Tokios trukmės be lietaus pertraukas geriausiai išnaudoti pasėtų žieminių rapsų ar žieminių javų laukų purškimams pesticidais ir kitais būtinais preparatais, paskleisti trąšas prieš rapsų ar javų sėją. Rapsų pasėliai iš karto po sėjos purškiami herbicidais Brasan (1 l ha-1) + Teridox (1 l ha-1) arba Butisan Avant (2,0-2,5 l ha-1). Rapsams sudygus, piktžolėms naikinti naudojame herbicidą Butisan Avant (2,0-2,5 l ha-1), o rapsų pasėliuose sudygusias javų pabiras puikiai naikina herbicidas Leopard (1 l ha-1).

Sėjant žieminius kviečius, jei tik leidžia techninės galimybės, po sėjos galima pasėlius nupurkšti puikiai ūkininkams žinomu dirvinio poveikio herbicidu Boxer (2,0 l ha-1), kuris naikina vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles.

Esant ilgesniems be lietaus periodams, galima tęsti rapsų ir javų sėją arba ruošti dirvas jai. Žieminiams hibridiniams miežiams, kurie yra jautrūs dirvožemių gerai aeracijai, dirvas sėjai ruošiame pagal tą pačią schemą, kaip ir žieminiams rapsams. Dėl to miežius sėti tik į nuskustas ir dar permirkusias ražienas nepatariame.

Kombainus į pasėlius siunčiame, jei per šias be lietaus pertraukas saulė bent 2-3 valandas džiovino šlapokas varpas. Lietingu metu ruošiame sėklas sėjai, ruošiame grūdus realizacijai ar ilgesniam laikymui. Pradedame jau sudygusių žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus. Apie tai 08.22 d. rašėme mūsų internetiniame portale www.rapsai.lt – „Žieminių rapsų pasėlių rudeninės priežiūros darbai“.

Antroji dekada

Per šią dekadą, nepaisant prognozuojamų lietingų orų, privalome priartėti prie visų rūšių javų ir vasarinių rapsų kūlimo pabaigos; tęsti žemių ruošimą ir trąšų paskleidimą žieminių javų sėjai; iki dekados vidurio baigti hibridinių veislių žieminių javų sėją; pagreitinti visų rūšių žieminių javų linijinių veislių sėją, esant būtinybei, jei leidžia orų sąlygos, sėti ir naktimis; pradėti kasti cukrinius runkelius, stengtis baigti bulvių derliaus nuėmimą; ruoštis pjauti kukurūzus, skirtus  silosui.

Nežinome, kiek yra tikslios dabartinės orų ilgalaikės prognozės, nes dėl jų dažno neatitikimo tikrovei, kartais jas norisi įvardinti kaip „sinoptikų pranašystėmis“. Taigi, sinoptikai „pranašauja“  lietingesnius negu įprasta orus visą rugsėjo mėnesį. Mums būtina baigti javų kūlimą bent iki rugsėjo trečios dekados pradžios, kad nepatirtume per didelių derliaus nuostolių ar visiško jo praradimo, o iškultų grūdų kokybė tiktų bent pašarų gamybai. Ilgametė gamybinė patirtis rodo, kad mažesnių finansinių nuostolių patiriame, jei iš dviejų blogybių - per didelės drėgmės grūdai (jei kombainai dirba per drėgnuose pasėliuose) ar laukimas „geresnių“ orų (kurie leidžia natūraliomis sąlygomis, nors ir suvėlinus kūlimą, gauti sausesnius grūdus) – pasirenkame pirmąją. Taip, šiuo atveju sąnaudos grūdams džiovinti išauga mažiausiai 50 %, tačiau gauname aukštesnės kokybės grūdus, kuriuos lengviau realizuoti, ir patiriame mažesnių derliaus nuostolių. Siūlome gerai pagalvoti.

Manome, kad šį rudenį turėsime nemažai problemų, siekiant per daug nesuvėlinti žieminių javų sėjos. Dėl to vadovaukimės laiko patikrintomis tiesomis dėl sėjos laiko prioritetų.

Pirmiausiai baigiame hibridinių veislių žieminių miežių ir kviečių sėją. Mes siūlome šį rudenį būtinai skirti bent 2-3 laukelius hibridinei žieminių kviečių veislei Hylux. Ji yra ankstyvos brandos (liepos antroji pusė), aukšto ir stabilaus derlingumo (8-12 t ha-1). Esant nepalankioms augimo sąlygoms, Hylux veislės žieminiai kviečiai gali išauginti net iki 20-30 % didesnį derlių, palyginus su linijinių veislių pasėliais. Po to sėjame visų rūšių žieminių javų sėklinius pasėlius, nes tik iš ankstyvos sėjos pasėlių galime gauti aukštos sėklinės kokybės grūdus. Pagal sėjos laiko reitingą toliau eina pasėliai, iš kurių tikimės prikulti „rekordinius“ (ūkio sąlygomis) aukštos kokybės grūdų derlius. Esant lygiavertėms kitoms sąlygoms, sėjos laiko reitingas pagal javų rūšį yra: kvietrugiai, rugiai, kviečiai.

Trečioji dekada

Svarbiausias šios dekados uždavinys – nepalikti nenukultų javų ir rapsų pasėlių. Toliau tęsti cukrinių runkelių derliaus nuėmimo darbus ir jų šakniavaisių išvežimą į fabriką arba juos supilti į kaupus laikinam laikymui. Tęsti žieminių javų sėją pagal jau aptartą sėjos laiko reitingą.

Tikriausiai, kaip ir kasmet, taip ir šį rudenį žieminių javų sėjos rugsėjo mėnesį neužbaigsime. Spalio pradžios sėjai palikite tuos laukus, kuriuos anksčiau dėl drėgmės pertekliaus ar dėl kitų priežasčių nesugebėjote paruošti sėjai. Toliau tęsiame žemių ruošimą ir trąšų paskleidimą žieminių javų ir vasarojaus sėjai. Rugsėjo pradžioje pasėtų žieminių kviečių pasėliuose, kurie jau turi vieną išsivysčiusį lapą, prasideda optimalus laikas naudoti herbicidus po javų sudygimo - Legacy Pro (2,0 l ha-1).

Rūgščiose dirvose, kuriose yra suplanuotas jų kalkinimas kalkakmeniu, dėl laiko stokos kalkakmenio barstymą nukeliame po žieminių javų sėjos. Prioritetas turi būti skiriamas žieminių javų sėjos laikui, o kalkinimas, atliktas ir po javų sėjos, turi gerą efektyvumą dirvos pH neutralizavimui.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką