Tikslas – derlius: svarbus kiekvienas stiebas, kiekviena sėkla

2017 05 23

Tikslas – derlius: svarbus kiekvienas stiebas, kiekviena sėkla

Šį sezoną rinkoje grūdų kainos kol kas laikosi ne itin aukštos ir jų ryškaus kilimo tendencijų taip pat nenusimato. Todėl ūkiai gali tikėtis pelningai auginti javus tik didindami pasėlių derlingumą, kartu per daug neiškeldami savikainos. Tik didesnis derlingumas padės pasiekti didesnio pelningumo. Šiuo atveju svarbus kiekvienas javų produktyvus stiebas, kiekviena būsima varpa, kiekvienas grūdas ar sėkla. Tolesni pasėlių priežiūros darbai turėtų būti skirti būtent tam, kad išaugotume kuo daugiau produktyvių stiebų, ankštarų, grūdų ir sėklų užuomazgų.

Apžvelkime, kaip atrodo javų, ankštinių augalų, rapsų pasėliai Panevėžio rajono Žibartonių žemės ūkio bendrovėje, kas juose jau padaryta ir kokie darbai numatomi artimiausiu laiku.

Šie žieminiai kviečiai baigia bamblėjimo tarpsnį, jau matyti beaugantis vėliavinis lapas. Augalai neaukšti, sveiki, nes dukart buvo nupurkšti augimo reguliatoriais (pirmąkart – Cycocel+Moddus Start, antrąkart – Moddus, kuris naudotas kartu su fungicidais). Pasirinktas fungicidų derinys – Maredo+Acanto+Leander ir naudotos nemažos normos, kad apsauga nuo ligų būtų stipri.

Kadangi ankstyvuose augimo tarpsniuose ligos beveik neplito, planuojamas dukartinis fungicidų naudojimas. Antram kartui numatoma pasirinkti fungicidų derinį, kuris apsaugotų nuo lapų ir varpų ligų, taip pat turėtų žalinimo efektą. Specialistų nuomone, šiemet aktualu naudoti būtent žalinimo efektą turinčius javų fungicidus, kadangi tai šiek tiek pratęsia vegetaciją, o kartu padidina ir būsimąjį derlingumą. Žalinimo efektą turi fungicidai Librax, Acanto ir Viverda.

Kviečių pasėlio pakraštyje labai aiškiai matosi, ką reiškia pasėlių tręšimas (kairėje pusėje augalai, kuriems nekliuvo trąšų). Šis pasėlis rudenį prieš sėją buvo patręštas NPK 5-21-36, pavasarį kovo pabaigoje išlaistyta KAS, paskui, balandžio viduryje, išberta amonio sulfato, gegužės viduryje, prieš lietų, dar išbarstyta stabilizuoto karbamido. Be to, purškiant pasėlį herbicidais, į darbinį mišinį buvo įdėta mikroelementų javams Oligo Brava, vėliau purškiant pasėlį fungicidais ir augimo reguliatoriais buvo įdėta mikroelementų javams Actiflow MCZ ir Magnio sultafo.

Netgi vėlyvesnio sėjos laiko (balandžio 24 d.) pupos Fuego jau turi po 6 lapelius. Augalai nepažeisti kenkėjų, lauke piktžolių nėra. Tai pasiekta, iki pupoms sudygstant panaudojus dirvinio poveikio herbicidą, naikinantį dviskiltes ir vienaskiltes piktžoles, Stomp (beje, įsitikinta, jog šis herbicidas augalams streso nesukėlė, nors kai kas dėl to baiminasi jį naudoti). Neseniai pasėlis pakartotinai nupurkštas insekticido Fastac bei mikroelementų Wuxal Mo ir Oligo Boron tirpalu, todėl sitonų pažeidimų ant augalų nematyti, ant šaknų gausiai vystosi gumbelinės bakterijos.

Rapsai žydi, jau galima rasti ir užsimezgusias pirmąsias ankštaras. Siekiant kuo didesnio rapsų derlingumo, svarbu išsaugoti kuo daugiau ankštarų ir kuo daugiau sėklų jose. Taip pat, pasiekti, kad sėklos būtų kuo stambesnės. Nustatyta, jog 1000 sėklų masei sumažėjus 1 gramu, bendras pasėlio derlingumas sumažėja net 1 tona iš ha. Todėl svarbiausi rapsų priežiūros darbai: purškimas fungicidais (rekomenduojamas naujas efektyvus produktas Cantus Gold) kartu su insekticidais (Proteus) nuo ankštarinių paslėptastraublių ir kopūstinių gumbauodžių (jų šiemet visur pasėliuose matosi labai daug). Po to – žydėjimo pabaigoje tręšimas per lapus ir ankštaras karbamidu ir mikro- bei makroelementais (Yelia NPK, Bratan Foliar NPK arba Ubinas NPK).

Kuo daugiau šoninių šakų turi rapsai, tuo jie derlingesni. Šio augalo šoniniai ūgliai išsivystė nuo pat apačios ir yra stiprūs. Tai – specialiai rapsams sukurto augimo reguliatoriaus Caryx poveikio rezultatas. Pasėlis preparatu Caryx buvo nupurkštas du kartus: rudenį ir pavasarį.

Ankstyvos sėjos (balandžio pirmoji pusė) miežiai labai gerai įsišakniję ir gausiai išsikrūmiję (kiekvienas augalas turi po 3-4 stiprius ūglius). Kuo daugiau šoninių stiprių ūglių, tuo produktyvesnis pasėlis. Siekant, kad šoniniai ūgliai nenunyktų, toliau vystytųsi, būtina pasėliuose dar išberti azoto trąšų. Tręšiant per lapus, siekiama, kad išsivystytų produktyvus žiedynas. Tam naudojami: biostimuliatorius Microfert + mikroelementai Oligo Brava + makroelementai Bratan Foliar + Magnio sulfatas.

Žibartonių ŽŪB šiemet išbandoma nauja perspektyvi hibridinė kukurūzų, skirtų auginti grūdams, veislė Coryphee. Manoma, kad ši veislė ilgainiui turėtų pakeisti populiarią veislę Lapriora, kuri bendrovės laukuose taip pat sėkmingai auginama grūdams arba grūdainiui.

Panevėžio rajone įsikūrusioje Žibartonių ŽŪB gegužės 22 dieną susirinkę AB „Linas Agro“ vadybininkai apžiūrėjo žieminių kviečių ir rapsų, vasarinių miežių, pupų pasėlius, įvertino jų būklę ir aptarė tolesnę priežiūrą, kurios tikslas – didesnis derlingumas.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką