Tinkamas beicas – sveiki daigai, tolygus pasėlis!

2017 03 02

Tinkamas beicas – sveiki daigai, tolygus pasėlis!

Jau nuo seno žinoma, kad įrengiant javų pasėlius pigiausia ir efektyviausia augalų apsaugos nuo ligų priemonė yra sėklos beicavimas. Sėklos įvairiais būdais buvo beicuojamos dar prieš 2 tūkst. metų iki mūsų eros. Jau tuometiniai žemdirbiai suprato, kokią naudą pasėliams turi sėklos ir dygstančio augalo apsauga nuo įvairių patogenų.

Dėl ilgai trukusių lietingų orų pernykštės javapjūtės metu sėkliniuose grūduose yra ženkliai daugiau ligų užkrato nei įprastais metais. Todėl šiemet, ruošiant javų sėklas, ypatingai svarbu pasirinkti tinkamus beicus, kurie apsaugotų dygstančius daigus nuo agresyvių ligų. Renkantis beicus, svarbiausias dėmesys turi būti skiriamas veikliųjų medžiagų efektyvumui prieš įvairias ligas, kurios labiausiai pažeidžia augalus. Juk mūsų tikslas yra kuo ilgiau išlaikyti sveikus pasėlius. Tik sveiki augalai pajėgūs užauginti gausų grūdų derlių. Pasirinkus neveiksmingus, netinkamus beicus, pasėlis būna silpnas, nes jame jau nuo ankstyvųjų augalų vystymosi tarpsnių gausiau išplinta įvairios ligos. Kai ant augalų atsiranda įvairaus intensyvumo ligų pažeidimų, ištaisyti beicavimo klaidas brangiai kainuoja, o prarastas derliaus potencialas negrįžta.

Beico svarbą ruošiant sėklas ypač pabrėžia „Syngenta“ kompanijos atstovai. Jie yra atlikę gausybę įvairių bandymų su beicais ir turi ilgalaikės patirties naudojant juos įvairiose pasaulio šalyse. Būtent todėl ši kompanija yra viena sėkmingiausių, kuriant veiksmingus beicus. „Syngenta“ kuriamuose beicuose nenaudojamos veikliosios medžiagos, kurios yra naudojamos fungiciduose. Todėl beicų efektyvumas yra aukštesnis ir mažėja rizika išsivystyti ligų atsparumui.

Celest Trio – neabejotinai vienas efektyviausių beicų. Tai – kontaktinio ir sisteminio poveikio produktas, turintis net tris veikliąsias medžiagas: fludijoksonilą, difenokonazolą ir tebukonazolą. Jos apsaugo sėklas ir augalus ankstyvaisias vystymosi tarpsniais nuo ligų, plintančių su sėkla ir per dirvą: pavasarinio pelėsio, dulkančiųjų, kietųjų, stiebinių ir nykštukinių kūlių, daigų septoriozės, pašaknio ir šaknų puvinių, tinkliškosios ir juostuotosios dryžligių bei kt. Ilgas veikimo periodas.

Fludijoksonilas yra ilgo kontaktinio poveikio medžiaga, dalinai prasiskverbianti į sėklos vidų bei dygstančio daigo koleoptilę. Ši medžiaga saugo sėklą nuo su ja ir per dirvą plintančių ligų, nes slopina jų sukėlėjų – grybų ląstelių energetinius procesus, nutraukdama grybienos augimą. Difenokonazolas pasižymi stipriu sisteminiu poveikiu, gerai tirpsta vandenyje, todėl lengvai patenka į dygstantį daigą, pasiekia ligų pradus, esančius daigo audiniuose. Veikia ilgai. Tebukonazolas yra sisteminis fungicidas, turintis platų poveikio spektrą. Jis per šaknis greitai patenka į daigą ir pernešamas į augimo kūgelį. Dėl šių trijų veikliųjų medžiagų kombinacijos, pasėjus beicuotą sėklą, nuo ligų augalai apsaugomi tiek dygimo metu, tiek ir ankstyvuose vystymosi tarpsniuose.

Įvairių formuliacijų beicais apdoroti grūdai: tolygiausiai veikliosiomis medžiagomis pasidengę – viršutinėje krūvelėje esantys, ryškiausios spalvos grūdai, beicuoti Celest Trio.

Celest Trio tinka vasariniams kviečiams, miežiams ir avižoms beicuoti. Juo taip pat beicuojamos ir žieminių javų sėklos. Norma – 1,5–2 l/t sėklos. Vandens tirpalo su beicu kiekis turėtų būti 6–10 l/tonai sėklos. Į jį labai naudinga įdėti augimo aktyvatoriaus, turinčio makro- ir mikroelementų – Wuxal Terios, 1 l/t.

Tinkamai, veiksmingomis veikliosiomis medžiagomis beicuotos sėklos tolygiau sudygsta, daigai būna sveikesni. Augimo aktyvatorius padeda augalams greičiau augti ir vystytis, skatina formuoti didesnę šaknų masę, intensyviau krūmytis, didina atsparumą nepalankioms augimui sąlygoms. Visa tai leidžia suformuoti stiprius ir tolygius pasėlius.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką