Vasarinių kviečių pasėlių priežiūra 2021 m. pavasarį (III): tankumo nustatymas ir herbicidų parinkimas

2021 03 04

Vasarinių kviečių pasėlių priežiūra 2021 m. pavasarį (III): tankumo nustatymas ir herbicidų parinkimas

 Atsižvelgiant į buvusio laukuose sniego kiekį galime manyti, kad šį pavasarį, bent iki gegužės vidurio, dirvožemiuose didesnio drėgmės deficito nebus. Todėl tikimės, kad vasarinių kviečių pasėliai sudygs greitai, tolygiai ir gausiai, o sėklų lauko daigumas sieks 80 proc. Ir vis dėlto, kai kuriuose laukuose pirmas pasėlių priežiūros darbas bus posėjinis dirvos volavimas, skatinantis gausesnį lauko daigumą. Apie 20 dienų po sėjos, pasėliams pasiekus 23 lapelių tarpsnį, rekomenduojama nustatyti pirminį pasėlių tankumą, kurio duomenys padės ūkininkams užbaigti būsimų priežiūros darbų ir jų atlikimo grafiko koregavimą. Visa tai ir aptarsime trečioje šio straipsnio dalyje.

 

Pirminio pasėlių tankumo nustatymas

Šio darbo atlikimo metodika stipriai susieta su jūsų pasirinkta auginimo technologija. Jei vasarinius kviečius auginsite pagal vieną iš tiksliųjų (moderniųjų) technologijų, tuomet reikalinga vadovautis šių technologijų metodika. Galbūt jos pasėlių tankumo matavimus atliks filmavimo iš dronų arba net iš palydovų metodu? Iš kitos pusės, didesnė tikimybė, kad daugumai ūkio specialistų skaičiavimus reikės atlikti patiems.

Mes siūlome pasėlio tankumą skaičiuoti pagal šią formulę: T = a x (100/p),

čia: T pasėlio tankumas vnt./m-2; a – augalų skaičius vieno metro ilgio sėjos eilutėje;

p – sėjos tarpueilio vidutinis plotis centimetrais.

Be abejo, sudygusius augalus skaičiuokite 2550 sėjos eilutėse, esančiose įvairiose lauko vietose, kad gauti rezultatai geriau atspindėtų viso lauko pasėlio tankį. Į formulę įtraukite šių skaičiavimų vidutinę reikšmę. Tarpueilio plotį geriau imti pagal sėjamosios standartą.

Skaičiavimo pavyzdžiai: planuokime, kad augalų vidutiniai skaičiai eilutėje yra 61 ir 53 vnt.; tarpueilio plotis – 15 ir 12,5 cm. Tada skaičiuojame: T = 61 x 100/15 = 407 vnt./m-2 arba 4,07 mln./ha-1. T = 53 x 100/12,5 = 424 vnt./m-2 arba 4,24 mln./ha-1 augalų. Jei tikrai būtų tokios sudygusio pasėlio tankumo reikšmės, tai jos beveik visiškai tenkintų vasarinių kviečių auginimo agrotechninius reikalavimus, įskaitant ir galimus pasėlių natūralaus išretėjimo parametrus.

Paaiškinsime, kodėl rekomenduojame pirminį pasėlio tankumą skaičiuoti praėjus apie 20 dienų po sėjos: ilgalaikiai stebėjimai ir gamybinių bandymų duomenys rodo, kad vasariniai kviečiai, pasėti dideliame lauke (> 10 ha), kuriame dirvožemio sąlygos nėra aukšto tolygumo, gali pradėti dygti praėjus 610 dienoms po sėjos, tačiau apie 515 proc. sėklų, dėl įvairių priežasčių – skirtingas dirvos drėgnis ir jos fizikinės savybės, pasitaikančios silpnos sėklos, skirtingas sėjos gylis ir t. t., kartais dygsta daug ilgiau. Vis tik 20 dienų pakanka, kad jos sudygtų. Be to, šis laiko tarpas yra per trumpas, kad prasidėtų augalų krūmijimosi procesas.

Herbicidų naudojimas

Pirmieji lauko darbai po augalų sudygimo būna augimo reguliatorių ir herbicidų naudojimas. Kaip žinome, daugiausia žalos pasėliuose padarantis veiksnys yra piktžolės. Įprastai pasėliuose jos pradeda dygti 47 dienomis vėliau nei vasariniai kviečiai. Per tiek laiko spėja susiformuoti 1,01,5 papildomo lapelio arba kviečiai tuo laiku būna 23 lapelių tarpsnyje. Šis augimo tarpsnis ir yra pradžia, kuomet reikalinga pirmąkart purkšti pasėlius purškimo herbicidais ir bakteriniais Biomas Grow“ + „Biomas Protectpreparatais. Galimi jų mišiniai, kuriuos sudarome, prieš tai pasitarus su įmonės konsultantais. Žinant, kad pirmiausia sudygsta dviskiltės piktžolės, parenkami herbicidai, skirti šioms piktžolėms naikinti. AB „Linas Agro“ ūkininkams siūlo vasarinių kviečių pasėliuose naudoti šiuos herbicidų mišinius: Biathlon“ (0,045 kg/ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l/ha-1) arba „Cleave“ (0,6 l/ha-1) + „Ergon“ (0,01 kg/ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l/ha-1).

Vienaskiltės piktžolės pradedamos naikinti vėliau: krūmijimosi proceso pabaigoje – bamblėjimo tarpsnyje. Jei iš gilesnių dirvos sluoksnių sudygsta tuščioji aviža – naudojame „Axial“ (0,6–0,9 l/ha-1). Jei pavėluota naikinti dviskiltes piktžoles, tuomet, ne vėliau, kaip iki antrojo bamblio tarpsnio, ir dviskiltes, ir vienaskiltes piktžoles galima sunaikinti vienu kartu naudojant herbicidų mišinį „Avoxa“ (0,9 l/ha-1) + „Biathlon“ (0,04 kg/ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l/ha-1).

Krūmijimosi pabaigoje pradedami naudoti ir augimo reguliatoriai, siekiant paskatinti krūmijimosi procesą. Tam naudojamas „Cycocel“ (0,8–1,0 l/ha-1), kuris dažniausiai išpurškiamas kartu su herbicidų mišiniu nuo dviskilčių piktžolių. Bamblėjimo pradžioje atliekamas pagrindinis purškimas augimo reguliatoriumi, kuris užtikrins augalų atsparumą išgulimui visos vegetacijos periodu „Medax Max“ (0,3 l/ha-1). 

Bamblėjimo pradžioje, kartu su „Medax Max“, rekomenduojami naudoti fungicidai ilgalaikei pasėlių apsaugai nuo žalingiausių ligų. Naudojame: „Priaxor Power Pack: Priaxor“ (0,4 l/ha-1) + „Curbatur“ (0,4 l/ha-1) arba „Balaya Flex Pack: Balaya“ (0,5 l/ha-1) + „Flexity“ (0,25 l/ha-1).

Tam, kad papildomai paskatintume potencialą, bamblėjimo pradžioje kartu su fungicidu pasėliai turėtų būti purškiami per lapus svarbiausiais mikroelementais, kurie užtikrina viso augalo intensyvų augimą ir vystymąsi, stimuliuodami fermentų, hormonų gamybą, skatindami fotosintezę ir metabolizmo procesus. Todėl vasarinių javų augalai intensyvaus augimo pradžioje (bamblėjimo pradžia) turi būti apipurkšti svarbiausių mikroelementų kompleksu „Actiflow MCZ“ (1 l/ha-1) arba „Oligo Brava“ (1 l/ha-1). Šių mikroelementų naudojimas sutampa su augimo reguliatorių ir fungicidų naudojimo laiku, todėl juos visus galima išpurkšti vienu metu. 

Esant sausros sąlygoms reikalinga taikyti papildomą tręšimą per lapus, užtikrinantį visavertį augalų maitinimą, naudojant „Bratan Foliar“ (2–3 kg/ha-1) + „Thiomax Oil“ (1 l/ha-1).

Dabartinėse augalų auginimo technologijose augalams ypač didelę reikšmę turi tręšimai per lapus, kuriems darbiniai tirpalai sudaromi atsižvelgiant tiek į keliamus tręšimo tikslus, tiek į faktinę pasėlių būklę. Į darbinių tirpalų sudėtį šalia maistinių elementų gali būti įtraukti ir pesticidai, ir įvairūs biostimuliatoriai, ir augimo reguliatoriai. Apie tai rašysime ir vasaros pradžioje, prieš javų plaukėjimo tarpsnį, siekiant įvertinti esamą pasėlių būklę ir taikomų priemonių efektyvumą.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Albinas Šiuliauskas

VDU Žemės ūkio akademijos profesorius emeritas

 

 

  

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką