VAT tikrins, ar rapsų augintojai naudoja tinkamus herbicidus

2018 08 27

VAT tikrins, ar rapsų augintojai naudoja tinkamus herbicidus

Pasėjus žieminius rapsus labai svarbu juos apsaugoti nuo javų pabirų ir piktžolių. Piktžolėms žieminių rapsų pasėliuose naikinti Lietuvoje užregistruota per 30 pavadinimų herbicidų, skirtų naudoti ir iki rapsų sudygimo, ir ankstyvuose bei vėlyvesniuose jų augimo tarpsniuose.

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos ragina ūkininkus augalų apsaugos produktus (AAP) naudoti griežtai laikantis etiketėse nurodytų reikalavimų – atsižvelgti į vyraujančias piktžolių rūšis, naudoti tinkamuose rapsų ir piktžolių augimo tarpsniuose, neviršyti nustatytų normų ir kt.

„Norime paskatinti ūkininkus rinktis tik legalius, o tai reiškia saugius ne tik žmogui, bet ir aplinkai AAP. Deja, nepaisant gausaus herbicidų pasirinkimo, žieminių rapsų augintojai kartais piktžoles naikina ir nelegaliai įsigytais, mūsų šalyje neregistruotais AAP, tarp kurių paminėtinas herbicidas Salsa, kuris Lietuvoje neregistruotas dėl rizikos užteršti gruntinius vandenis veikliosios medžiagos metabolitu. Minėto herbicido veiklioji medžiaga etametsulfuron metilas šiuo metu vertinama ir nėra patvirtinta Europos Sąjungoje“, - informuoja VAT.

Šį rudenį tikrinimų metu ar gavę informacijos apie galimus pažeidimus VAT specialistai papildomą dėmesį kreips į žieminių rapsų augintojus, siekdami įsitikinti, ar pasėlių priežiūrai buvo panaudoti registruoti AAP ir ar jie panaudoti tinkamai.

VAT primena, kad šiemet įsigaliojo nauja nuostata, kuri suteikia teisę šiai tarnybai imti augalų, jų dalių bei dirvožemio ėminius AAP veikliųjų medžiagų liekanoms juose nustatyti. Tai gerokai padidina galimybes kilusius įtarimus dėl galimų pažeidimų pagrįsti laboratoriniais tyrimais, kurie atliekami akredituotose laboratorijose. Nustačius augalų apsaugos naudojimo pažeidimų, už jų padarymą atsakingi asmenys ne tik baudžiami Administracinių nusižengimų kodekse nustatytomis baudomis, bet ir turi padengti tyrimų išlaidas. Be to, informacija apie nustatytus pažeidėjus teikiama Nacionalinei mokėjimo agentūrai bei pagal kompetenciją Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei VšĮ „Ekoagros“.

Pasak VAT specialistų, registruojant AAP atliekamas rizikos vertinimas, siekiant išsiaiškinti galimą neigiamą poveikį žmogui ir aplinkai, todėl mūsų šalyje registruojami tik saugūs produktai. Tuo tarpu nelegalių ar falsifikuotų produktų poveikis nėra įvertintas ir gali kelti didelę riziką.

VAT kviečia visuomenę elgtis pilietiškai ir pranešti apie pastebėtus AAP platinimo ar naudojimo pažeidimus Augalininkystės tarnybos regioniniams skyriams, kurių kontaktus pagal aptarnaujamas zonas galima rasti tarnybos interneto tinklalapyje www.vatzum.lt. Taip pat veikia Augalininkystės tarnybos „Pasitikėjimo linija“, kuria anonimiškai informaciją galite teikti visą parą telefonu (8 5) 270 80 80. Augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų klausimais konsultuojama telefonu (8 5) 275 41 82, arba galite kreiptis el. paštu [email protected].

Parengta pagal VAT informaciją

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką