Žieminių rapsų ir žiemkenčių pasėliai. Ko tikėtis pavasarį?

2024 01 04

Žieminių rapsų ir žiemkenčių pasėliai. Ko tikėtis pavasarį?

Žieminiai rapsai dėl itin palankių sąlygų 2023 m. rudenį augo itin intensyviai, dėl to gebėjo užsiauginti net 12-13 lapų. Su tokiu dideliu lapų skaičiumi augalai iki lapkričio vidurio vegetavo, naudodami cukraus kiekį, kurį sukaupė antžeminėje augalo dalyje (tai parodė tirti cukraus kiekiai augaluose „Grūdo kelio 2024: Per Lietuvą“ stotelėse).

Stiprūs augalai sukaupė daugiau nei 20 brix% cukraus, silpnesni jo suakumuliavo ir cukrų užfiksavo bei nebenaudojo ties 10-15 brix% cukraus kaupimo skalės verte. Tiek silpnesnieji, tiek stipresnieji žieminių rapsų augalai stresavo dėl dirvos savybių, pavėluoto tręšimo, naudotų pesticidų auginimo technologijoje ir kitų nesavalaikių agrotechnologinių priemonių taikymo.

Kaip gi jie tai parodė? Turbūt daugelis pastebėjote visiškai geltonus apatinius žieminių rapsų lapus. Pastarieji parodė, kad augalai stresuoja ir „atsikrato balasto“, t. y., per didelių ir daug maisto naudojančių lapų, o jų maisto medžiagas naudojo jauniems lapeliams auginti.

Tai normalus reiškinys ilgą ir šiltą rudens periodą, nes augalai ilgai vegetavo. O štai patręšus augalus, pvz., dviguba fosforo norma ar didesniu azoto kiekiu (50-60 v. m.), tokio streso nepastebėta arba jis buvo mažesnis („Grūdo kelio 2024: Per Lietuvą“ stotelių informacija).

Ypač puikiai tai iliustravo žieminiai rapsai, augę po vasarinių miežių. Pagal technologiją vasariniai miežiai nedidelėmis normomis tręšiami azotu ir kt. makroelementų trąšomis. Jie taip pat geba puikiai įsisavinti maistinius elementus. Tačiau augalas auginamas toje pat dirvoje po jo  - būna tarsi „apiplėštas“. Todėl rudenį rapsams išeikvojus turėtas maisto medžiagas ir jų negavus iš papildomo tręšimo, pavasarį juos būtina patręšti, atsižvelgiant į dirvoje esančių makroelementų kiekį.

Tvarus ir tausojantis aplinką rapsų (ir javų) pasėlių tręšimas yra naudojant skystąsias trąšas, tokias kaip KAS-32, THIO-SUL, KTS. Dažnu atveju, tarpusavyje miksuojame ne tik šiuos produktus - į tręšimo mišinius dar dedame huminių ir fulvinių rūgščių, mikrobiologinius produktus (Natur Vital Plus, Naturamin Plus, Bio NPK Powder S).

 

Kodėl vertėtų naudoti Kas-32 ir THIOSUL (skystąją sierą)?

Žinome, kad siera yra pats judriausias elementas, o esant nepakankamam azotui, sieros augalui taip pat gali trūkti. Peržiemojus, nepaisant to, žieminiai rapsai stiprūs ar silpni,  pavasarį jie sparčiai vystosi, tad maisto medžiagų jiems reikia kuo skubiau. Lyginant su biriomis trąšomis, skystosios trąšos geba pamaitinti augalus greičiau ir efektyviau - per 5-6 val., kai tuo tarpu granuliuotos – tik per 5-6 paras.

Skystosios sieros produktas NS 12-26 THIO-SUL pasižymi mažu sulfitų ir sulfatų kiekiu, kurių dėka produkto kristalai į skystąją formą grįžta pakankamai žemoje temperatūroje  - iki 7°C, kai tuo tarpu rinkoje esantiems šio produkto analogams reikia daugiau nei 21°C.

Net ir nedidelės (15-20 proc.) KAS – 32 normos dėl nitrifikacijos proceso sulėtinimo efektyviai stabilizuoja azoto kiekį dirvoje, dėl ko augalai yra maitinami ilgiau ir net 30 proc. efektyviau. Didesnėmis normomis tręšti pasėlius skystąja siera rekomenduotina šarmingose dirvose, o mažesnėmis - rūgščiose.

Skystojo kalio (KTS) nauda - kaip ir skystosios sieros:  greitas, efektyvus augalų tręšimas,  greitai papildantis dirvožemį kaliu. Taip augalai pamaitinami greičiau ir efektyviau nei tręšiant augalus kaliu per lapus ankstyvais augimo tarpsniais.

Huminių ir fulvinių rūgščių mikrobiologiniai produktai aktyvuoja dirvos mikroflorą ir mikrofauną, nuo kurios priklauso ne tik greitesnis maisto medžiagų prieinamumas augalams, bet ir tvarus mažų normų iš tręšiamų mineralinių trąšų įsavinimas.

Taigi, apibendrinant 2023 m. rudenį augusių žemės ūkio augalų vegetaciją ir fiziologinį augalų išsivystymą, galima pasidžiaugti, kad augalai žiemoti pradėjo turėdami didelį energetinį augimo potencialą. Pavasarį, jei žiema bus palanki jų išlikimui, norint tą potencialą išlaikyti tiek žieminių rapsų, tiek ir žiemkenčių pasėliuose, juos reikės tręšti kaip galima anksčiau ir efektyviau.  Šiuo klausimu minėtos agrotechnologinės priemonės atitinka augalų poreikius.

2023 m. gruodžio 29 d. atlikus augalų cukraus ir fiziologinių pokyčių stebėjimą, nustatyta, kad žieminiai rapsai ir žieminiai kviečiai pasižymėjo mažu vandens kiekiu žalioje masėje, o cukraus procentas žieminiuose kviečiuose šiek tiek sumažėjo  - nuo 15 iki 11 brix%.  Tai yra normalus reiškinys, nes žieminiai kviečiai per pusantro mėnesio gebėjo dvigubai išauginti šaknų masę, o, esant teigiamai temperatūrai žiemos metu, cukraus augaluose gali sumažėti iki 4-5 proc. Augalus, turinčius mažą cukraus kiekį, pavasarį rekomenduojama tręšti šiame straipsnyje minėtomis skystomis trąšomis, nes jos greičiau įsisavinamos ir efektyviau panaudojamos.

Žieminiai rapsai 2023 m. gruodžio pabaigoje buvo sukaupę didelį cukraus kiekį  - 17 brix%. Atlikti stebėjimai parodė, kad žiemojantys augalai yra fiziologiškai pasiruošę žiemoti, visgi, iki pavasario klimatinių sąlygų nepastovumas esamą situaciją laukuose gali pakeisti kardinaliai.

Galerija
Žieminių rapsų ir žiemkenčių pasėliai. Ko tikėtis pavasarį?

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką