Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rudenį

2021 08 25

Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rudenį

Nors apie žieminių rapsų pasėlių būklę spręsti dar anksti, gerai žinome, kad užsiimant žieminių rapsų auginimo verslu svarbiausias rudens periodo uždavinys – pasiekti jų aukštą žiemkentiškumą, nes jiems prastai peržiemojus patiriamas apie 150–175 eurų ha-1 nuostolis. Šiuo metu vietomis dar nebaigta žieminių rapsų sėja, kitur – ne visi augalai sudygę. Vis dėlto matyti, kad jau sudygusių pasėlių vidutinis tankumas yra 30–40 vnt. m-2. Agronominiu požiūriu, rudens šiltojo periodo pabaigoje žieminiai rapsai turėtų būti pasiekę ketvirtąjį organogenezės vystymosi etapą, arba augalas jau turi būti suformavęs 6–8 lapus, o šaknies kaklelio skersmuo siekti 15–20 mm ribą, augalo augimo kūgelio aukštis virš dirvos paviršiaus – ne aukštesnis nei 20–30 mm. Be to, šiltojo rudens periodo pabaigoje (antroji spalio pusė) žieminiai rapsai turėtų būti įveikę pirmąjį užsigrūdinimo žiemai etapą. Antrąjį užsigrūdinimo etapą rapsai patirs, tik esant neigiamoms (gali būti ir trumpalaikės) orų temperatūroms. Pageidautina, kad rapsai savo lapų pažastyse iki žiemos pradžios suspėtų suformuoti būsimų šoninių šakų pirminius pumpurus. Šiame straipsnyje kalbėsime, ką daryti, atsižvelgiant į atskirus augalų vystymosi etapus, kad pasiektume maksimalų žieminių rapsų žiemkentiškumo balą ir suformuotume optimalių produktyvumo parametrų pasėlį. Pasėlių optimalaus tankio formavimą ir tręšimą prieš sėją jau aptarėme straipsnyje liepos pabaigoje, o šiame – pagal atskirus augalų vystymosi etapus išsiaiškinsime pagrindinius žieminių rapsų rudens priežiūros klausimus.

Pirmąjį vystymosi etapą rapsų sėklos pradeda dar ankštarose, kai baigiasi sėklų gemalo formavimasis. Etapas tęsiasi sėklas pasėjus ir baigiasi joms sudygus. Šį rudenį vidutiniškai rapsų sėklos dygo apie 6–8 paras, per šį laikotarpį iš sėklos susiformavusi šaknelė siekė net 20–25 cm gylį. Sėkloms dygstant, skilčialapių centre susiformuoja augimo kūgelis su dviem kauburėliais. Jis ir yra tolesnio augalo augimo pradmuo, nuo kurio priklauso pirminių šaknelių ir daigelio būsima kokybė. Tai, kokio daigo galima tikėtis, lemia esamos orų sąlygos, dirvos našumas, tręšimo intensyvumas, sėklų ir sėjos darbų kokybė. Pirmame augalų vystymosi etape, jei dirvos paviršiuje nėra daug šiaudų, o pačioje dirvoje pakanka drėgmės, pasėliai (iki sudygimo) purškiami dirvinio poveikio herbicidais Brasan 540 EC“ (1 l ha-1) + „Teridox 500 EC“ (1 l ha-1) arba „Butisan Star“ (2,25 l ha-1).

Antrasis vystymosi etapas trunka nuo sudygimo (skilčialapiai) iki pirmojo tikrojo lapelio susiformavimo. Šis augimo etapas trumpas (vos 6–8 paros) ir dauguma augintojų per mažai įvertina šio vystymosi etapo reikšmę. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad būtent dabar formuojasi būsimo stiebo bamblių ir tarpubamblių pradmenys – nuo gauto rezultato priklausys būsimų lapų ir stiebo augimas, taip pat trečiojo vystymosi etapo sėkmė. Todėl šiuo augimo etapu pasėlius rekomenduojama nupurkšti biostimuliatorių ir mikroelementų kompleksu „Microfert“ (0,6–1,0 l ha-1), kuris padės išvengti įvairių augimo destrukcijų.

Neseniai iškritę krituliai paskatino pabirų dygimą. Ko gero, visi žinome, kad gausiai sudygusios pabiros rapsų pasėliams daro net didesnę žalą nei piktžolės. Todėl jas būtina sunaikinti nieko nelaukiant. Švelnūs augalams, bet ypač efektyviai javų pabiras naikinantys herbicidai „Fusilade Forte“ (0,6–1,0 l ha-1) arba „Zetrola“ (0,5–1,0 l ha-1). Dažnai aminorūgščių „Microfert“ naudojimo laikas sutampa su javų pabirų naikinimo laiku, todėl abu preparatus galima išpurkšti kartu.

Kadangi jauni žieminių rapsų daigeliai silpnai priešinasi piktžolių ir sudygusių pabirų konkurencijai dėl šviesos, drėgmės ir maistinių elementų dirvoje, piktžolės ir sudygusios javų pabiros jiems labai kenksmingos. Dėl šių priežasčių būtina nepageidaujamus augalus sunaikinti kuo greičiau. Pagal reakciją į piktžoles rapsams neigiama prasme prilygsta tik kukurūzai ir cukriniai runkeliai. Rapsų dygimo ir skilčialapių laikotarpiu, kol piktžolės mažos, vienas geriausių sprendimų yra herbicidas „Butisan Star“ (2,25 l ha-1). Į herbicidų tirpalą rekomenduojama įmaišyti ir insekticidų „Kaiso“ (0,15 kg ha-1) arba „Decis Mega“ (0,15 kg ha-1). Insekticidai jaunus rapsų pasėlius apsaugos nuo spragių invazijos ir šakninių paslėptastraublių. Beje, šių vabalų žala rapsams didėja kasmet.

Rapsams dygstant ar sudygus, prasideda optimalus laikas, skirtas naudoti bakterijų preparatus, kurie skatina dirvožemio gyvybingumą, augalų natūralų imunitetą ligoms bei gerina augimo sąlygas: „Biomas Grow“ (0,1 l ha-1) + „Biomas Protect“ (0,1 l ha-1) kartu su mišiniu su huminėmis ir fulvo rūgštimis „Iperen Humic“ (2,0–3,0 l ha-1). Bakterinius preparatus galima derinti su herbicidais, skirtais javų pabiroms ar piktžolėms naikinti, augimo reguliatoriais ar mikroelementų trąšomis. Naudojant šiuos bakterijų preparatus, kuriamos palankesnės augalų augimo sąlygos – geresnė aplinka pasisavinti mineralines medžiagas, augalas skatinamas formuoti galingesnę šaknų masę, auginti didesnę antžeminę dalį su daugiau būsimų stiebo šakų užuomazgų. Bakterijos padeda lengviau pasisavinti maisto medžiagas, išskiria įvairius hormonus, kurie skatina natūralius augalo augimo ir vystymosi procesus.

Trečiasis vystymosi etapas prasideda susiformavus daugiau kaip vienam tikrajam rapsų lapeliui ir trunka iki rozetės (3–5 lapeliai) tarpsnio. Šiuo vystymosi tarpsniu (rugsėjo mėnuo) žieminiai rapsai jau būna suformavę stiprią ir įsišakojusią šaknų sistemą, kurios atskiros gijos yra pasiekusios net 100 cm gylį ir gali sėkmingai peržiemoti.

Rapsų augalams pasiekus 3–5 lapelių tarpsnį, jei piktžolės dar nesunaikintos, rekomenduojama rinktis kontaktinio veikimo herbicidų mišinį „Belkar“ (0,25 l ha-1) + „Metazamix“ (0,5–0,6 l ha-1). Šį herbicidų mišinį siūloma naudoti, kai jau yra susiformavę du lapeliai, jei piktžolės gausiai sudygusios, bet ne vėliau, kai augalas turi 6–8 lapelius, jei piktžolės dygsta lėčiau. Vėlinant purškimą, didėja rizika, kad dėl didelio rapsų lapų dengiamo paviršiaus sumažės herbicido efektyvumas, nes tokiu atveju bus sunku kokybiškai apipurkšti visas sudygusias ir po rapsais pasislėpusias piktžoles.

Nors ir nedaug, tačiau yra ūkių, kurie žieminius rapsus augina pagal vadinamąją „švaraus lauko“ („Clearfield®“) programą. Tai rapsų auginimo technologija, susidedanti iš dviejų dalių – specialiai išvestų hibridinių rapsų veislių ir herbicido, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos „Imazamox®“. Šios veislės atsparios herbicidams su veikliąja medžiaga „Imazamox®“. Prie šių veislių pavadinimo nurodytos raidės „CL. Imazamox®“ įeina į herbicido „Cleravo®“ sudėtį, kuris gerai įveikia bastutinių šeimos piktžoles: svėres, garstukus, trikertes žvagines, čiužutes, rapsų pabiras. Be to, „Cleravo®“ naikina javų pabiras, ramunes, lipikus, balandas, notreles ir kt. piktžoles.

Rugsėjo viduryje, kai augalai suformuoja trečią lapą, vešlesniems pasėliams reikėtų pradėti naudoti augimo reguliatorių „Caryx“ (0,7–1,4 l ha-1). Vėliau ir mažiau vešliems. Kad ir kokios būtų gamtinės sąlygos, „Caryx“ ypač efektyviai reguliuoja rapsų augimą ir neleidžia augimo kūgeliui ištįsti, taip apsaugodamas augalus nuo iššalimo rizikos žiemą. Be to, „Caryx“ turi ir stiprų poveikį formuojantis rapsų šaknims, nes perteklinė antžeminės dalies masei auginti reikalinga energija nukreipiama į šaknų sistemą.

Šiuo vystymosi etapu ypatingą svarbą įgyja tiksliniai pasėlių tręšimai per lapus. Taip daugiausia siekiama optimizuoti pasėlių aprūpinimą mitybai reikalingais mineraliniais elementais per visą aktyvios augalų vegetacijos periodą rudenį. Be to, stipriai sumažinama vėsių orų ir augalų mitybos minimumo dėsnio neigiama įtaka, augalams augant ir vystantis. Mikroelementai skatina augalų fotosintezės ir biocheminių reakcijų intensyvumą, sausų medžiagų kaupimąsi, metabolitų judėjimą ir jų transportavimą į šaknis. Tai procesai, kurie užtikrina sėkmingą augalo pasiruošimą nepalankioms žiemojimo sąlygoms ir dar rudenį suformuoja būsimų pavasarinių šakų užuomazgas, ant kurių užauga visas būsimas rapsų derlius. Būtent dėl šių priežasčių tręšti rudenį per lapus yra taip svarbu. Tręšimo tirpalas sudaromas naudojant vieną iš toliau nurodytų mišinių:

  • „Oligo Boron“ (1,0 l ha-1) + „Actiflow COMBO“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (1,0 l ha-1);
  • „Oligo Boron“ (1,0 l ha-1) + „Oligo Ranau Plus“ (1,0 l ha-1) + „Fixa Mg“;
  • „Boronia Mo“ (1,5 l ha-1) + „Starmax Mn“ (1,0–2,0 l ha-1) arba „Wilis NPK“ (3,0 kg ha-1).

Svarbiausias šio trečiojo organogenezės etapo pabaigos reiškinys – būsimo centrinio žiedyno gemalinės ašies su fitomerais bei būsimų žiedinių šakų pumpurų lapų pažastyse susiformavimas. Visa tai iš esmės nulemia bendrą galimą augalo produktyvumą. Vėliau fitomerų, ant kurių formuojasi žiediniai butonai, kiekis nedidėja, o dėl nepakankamos mitybos dalis jų gali tik nunykti.

Ketvirtasis vystymosi etapas prasideda tuomet, kai augalai suformuoja daugiau nei penkis lapus. Pagrindinis etapo reiškinys – žiedinių butonų gemalinių užuomazgų formavimasis ant centrinio žiedyno ašies. Taip pat toliau tęsiasi naujai išaugusių lapų pažastyse žiedstiebių pumpurų formavimasis. Ketvirtasis organogenezės vystymosi etapas trunka iki pat rudens vegetacijos pabaigos. Jo metu galutinai susiformuoja augalų žiemkentiškumo ir produktyvumo parametrai.

Dabar žieminių rapsų pasėlius reikėtų pakartotinai patręšti per lapus „Oligo Boron“ (1,0 l ha-1) + „Fixa Mg“ (1,0 l ha-1) + „Oligo Ranau Plus“ (0,5 l ha-1) + „Wilis NPK“ (3,0 kg ha-1), o, esant rapsų peraugimo grėsmei, naudoti ir fungicidinius augimo reguliatorius „Orius 250 EW“ (0,5 l ha-1) arba „Juventus 90“ (0,5 l ha-1). Jei pirmam purškimui buvo naudotas vienas iš minėtų fungicidinių augimo reguliatorių, tuomet, kad augalai neperaugtų, rekomenduojama pakartotinai rinktis augimo reguliatorių „Caryx“ (0,7–1,4 l ha-1).

 

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Albinas Šiuliauskas

VDU Žemės ūkio akademijos profesorius emeritas

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką