Žieminių rugių hibridinių veislių auginimo nauda

2019 08 27

Žieminių rugių hibridinių veislių auginimo nauda

Nors jau nukulti visi žieminiai rapsai ir didžioji dalis žieminių kviečių, vis dar tęsiasi vasarinių javų derliaus nuėmimas, ražienų skutimas, tarpinių pasėlių sėja ir baigiasi atskiruose laukuose užsitęsusi žieminių rapsų sėja. Tikimės, kad ir šiemet jų bus pasėta ne mažiau nei 2018 metais. Nors žinome, kad Jūs jau esate sudarę rudens sėjos planus, šį kartą norime Jums priminti apie agronominę bei ekonominę naudą, išplėčiant žieminių rugių hibridinių veislių pasėlius žemesnio našumo priesmėlių žemėse. Tai padėtų paspartinti šių dirvožemių našumo ir rugių grūdų derliaus didėjimą Lietuvoje.

Mūsų šalyje išauginama per mažai duonos kepimui reikalingų, aukštesnės kokybės rugių grūdų. Kai kuriais metais jie importuojami iš Lenkijos, o pastaraisiais imamasi kito sprendimo – į ruginius miltus įmaišoma kvietinių miltų. Taip vietoje tradicinės „juodos“ duonos valgome keistoko skonio bei formos ragaišį. Būtent todėl siūlome plėsti hibridinių veislių rugių pasėlių plotus žemesnio našumo priesmėlių žemėse, nes tik rugiai tokiose žemėse gali būti auginami pagal intensyvias technologijas. Jie yra atsparūs dirvožemių rūgščiai reakcijai ir turi labai stiprią šaknų sistemą – tai padeda sumažinti minimumo dėsnio augalų mityboje pasireiškimo tikimybę.

Hibridinės veislės – ekonomiškai ir agronomiškai pelningos

Hibridiniai javai yra sukryžminti iš dviejų, kruopščiai atrinktų linijinių veislių. Todėl kiekviena hibridinė javų veislė turi genų iš abiejų tėvinių veislių. Hibridinių javų veislių pranašumas – heterozės efektas – gaunamas, kai augalų vegetacijos metu išryškėja stipriausios abiejų tėvinių veislių savybės.

Pirmiausia į Lietuvą buvo atvežtos žieminių rugių ir kviečių hibridinių veislių sėklos. Pastarosios tada ūkininkų nesudomino, nes iš jų išauginami derliai mažai lenkė linijinių veislių kviečius, o sėklų kainos buvo per aukštos. Hibridiniai žieminiai rugiai buvo sutikti palankiau ir jų pasėliai rado savo nišą. Tuo metu (2007–2009 m.) hibridinių rugių, auginamų pagal intensyvias technologijas, vidutinis derlingumas net 40–50 % lenkė linijinės selekcijos veisles. Tačiau hibridinių žieminių rugių pasėlių didesniam išplitimui trukdė to meto rugių grūdų žemos supirkimo kainos (apie 80 eurų t-1), o auginimo sąnaudos prilygo dabartinėms (apie 600 eurų ha-1). Dėl šios priežasties žieminius rugius auginti pagal intensyvias technologijas ryžosi tik retas ūkininkas.

Žinoma, kad tik intensyvių technologijų dėka stipriau išryškėja hibridinių veislių produktyvumo ir jų daromos įtakos dirvožemio našumui pranašumas prieš linijinės selekcijos veisles. Todėl nenaudojant intensyvių auginimo technologijų, susidomėjimas hibridinėmis žieminių rugių veislėmis palaipsniui stipriai sumažėjo. Dabar rugių grūdų kainos net 40–50 % aukštesnės už buvusias prieš 10 metų ir hibridinių rugių auginimas tapo pelningas.

Paskaičiuokime: vidutinis hibridinių žieminių rugių, auginamų priesmėlio dirvožemiuose, derlingumas siekia 6 – 7 t ha-1. Jų grūdų supirkimo kaina – apie 115–120 eurų už toną. Viso įplaukų už parduotus grūdus 700–800  eurų ha-1. Auginimo sąnaudos – apie 600–650 eurų ha-1. Įplaukos tikrai viršija auginimo sąnaudas. Rugių pasėlys išaugina ir gausų šiaudų derlių (7–8 t ha-1 šiaudų ir ražienų). Iš tokio kiekio augalinės masės dirvoje gali susiformuoti iki 2 t ha-1 humuso.

Hibridinių veislių auginimo schema

Hibridinius žieminius rugius, siekiant sparčiau padidinti humuso kiekį priesmėlio dirvoje, auginame tokioje sėjomainos schemoje: žieminiai rugiai – žieminiai rapsai – žieminiai rugiai ir tarpinis pasėlys – žirniai (pašariniai arba maistiniai). Pašarinių žirnių sėklos būtų naudojamos tarpinių pasėlių sėjai viso ūkio sėklų poreikiui patenkinti. Dirvą kalkiname ne rečiau nei vieną kartą per rotaciją. Žieminių rugių ir rapsų auginimo technologijas sudarome taip, kad auginimo sąnaudos neviršytų 600–650 eurų ha-1, nes žemo našumo žemėse ypač aukštų derlių negausime.

Dar kartą primename, kad investicijos į dirvožemių našumo didinimą ekonomiškai atsiperka tik priesmėlių ir priemolių žemėse, o smėlynus paliekame ekstensyviai žemdirbystei.

Šią vasarą sėkite tik naujausios kartos veisles, kurios turi daug naujų puikių savybių. Pavyzdžiui, „SU Promotor“ veislę, kuri tikrai patenkins Jūsų lūkesčius.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką