Žiemkenčių pasėlių būklė spalio pabaigoje

2017 10 26

Žiemkenčių pasėlių būklė spalio pabaigoje

Spalio mėnesio orų sąlygos visada turėjo didelės įtakos žiemkenčių pasėlių augimui, augalų vystymuisi ir pasiruošimui žiemoti. Orai nulemdavo ir kitų lauko darbų eigą bei jų atlikimo kokybę. Perteklinis kritulių kiekis visada trukdė ne tik kokybiškai atlikti spalio mėnesio darbus, bet ir žiemkenčių pasėliams pasiruošti žiemojimui. Ypač lietingas šių metų ruduo. Dėl to vėlavo derliaus nuėmimo darbai, patyrėme didelių derliaus nuostolių, suprastėjo jo kokybė. Ypač blogai buvo tai, kad 2017 metais dėl nesiliaujančio lietaus tiek žieminių rapsų, tiek ir žieminių kviečių sėja kai kuriuose ūkiuose tęsėsi net ilgiau negu mėnesį (rugpjūčio 05 - rugsėjo 15 d. – rapsų, rugsėjo 12 - spalio 20 d. – kviečių). Tokius terminus jau galima pavadinti visų laikų žiemkenčių sėjos trukmės rekordu, tiesa, turinčiu neigiamų pasekmių. Dėl šios priežasties dabar (spalio pabaiga) turime įvairiausios būklės žiemkenčių pasėlių. Guodžia tai, kad prognozuojamas šiltokų orų lapkričio mėnuo, todėl silpnai išsivysčiusių augalų būklė dar gali pagerėti.

Žieminiai rapsai

Lietuvoje žieminiai rapsai pradedami sėti 3-4 savaitėmis anksčiau nei žieminiai kviečiai. Paprastai rapsai sėjami rugpjūtį. Net ir šiais sudėtingais metais didžioji jų dalis (apie 75-80 %) buvo pasėta šį mėnesį. Tačiau nemaža dalis ūkininkų rapsus sėjo net iki rugsėjo 15 dienos. Vidutinis žieminių rapsų amžius (po sudygimo) dabartiniu metu sudaro apie 55-65 dienas. Turime laukų, kuriuose po rapsų sudygimo jau praėjo net ir 75 dienos, tačiau turime ir 30-40 dienų vegetacijos trukmės augalų. Sinoptikų prognozės rodo, kad didžiosios dalies lapkričio mėnesio orų sąlygos dar atitiks minimalius žieminių rapsų vegetacijos poreikius. Vadinasi, laiko pakaks, kad net ir vėlyvesnės sėjos rapsai pradėtų IV organogenezės etapą, kai augalai pasiekia konkrečiai veislei būdingą optimalų žiemkentiškumo laipsnį.

Optimizmą dėl būsimo rapsų žiemkentiškumo didina ir tai, kad jų pasėlių priežiūros pagrindiniai darbai (purškimai herbicidais, augimo reguliatoriais, tręšimai per lapus) atlikti beveik laiku.

Dabartiniu metu jau prasideda rapsų užsigrūdinimo žiemai procesas. Jo kokybė labai pagerėtų, jei rastume progą nupurkšti pasėlius laisvųjų amino rūgščių ir makroelementų tirpalais: Microfert (1 l ha-1) + Starmax Mn (2-3 l ha-1).

Mūsų atliktų ūkininkų apklausos ir ekspedicinių tyrimų duomenys rodo, kad šį rudenį ūkininkai žieminiams rapsams pasirinko 0,35-0,5 mln. vnt. ha-1 daigių sėklų normas, priklausomai nuo konkretaus lauko dirvožemių savybių. Orų sąlygos sėklų dygimui taip pat buvo geros, ir dabartinis pasėlių vidutinis tankumas yra optimalus (25-40 vnt. augalų m-2). Vidutinis augalų išsivystymo laipsnis (5-8 lapai) yra panašus į buvusį 2016 metų rudenį. Žieminių rapsų pasėlių būklę labai pagerino spalio viduryje buvusios 6-8 dienos šiltų ir saulėtų orų.

 Dabartiniu metu jau prasideda rapsų užsigrūdinimo žiemai procesas. Jo kokybė labai pagerėtų, jei rastume progą nupurkšti pasėlius laisvųjų amino rūgščių ir makroelementų tirpalais: Microfert (1 l ha-1) + Starmax Mn (2-3 l ha-1).

Žieminiai kviečiai

Šios rūšies javų pasėlių faktinės būklės vidutiniai duomenys yra geresni už apskaičiuotus, remiantis faktinių orų sąlygų rodikliais, sėjos laiko ir pasėlių priežiūros darbų kokybe. Žieminių kviečių pasėlių kokybę taip pat labai pagerino spalio viduryje buvusi šiltų ir saulėtų orų savaitė. Po užsitęsusios vėsos ir lietaus, žiemkenčiams labiausiai ir reikėjo tiesioginių saulės spindulių. Jie ne tik laikinai padidino fotosintezės produktyvumą, bet ir stipriai stimuliavo kitus fiziologinius procesus augaluose: sustiprėjo transpiracija, medžiagų apykaita tarp lapų ir šaknų, suaktyvėjo augalų vystymosi eiga, suintensyvėjo įvairūs biocheminiai procesai augimo kūgeliuose. Tai labai svarbu, prasidėjus žiedynų organų gemalinių užuomazgų formavimuisi.

Žieminių kviečių pasėlių kokybę labai pagerino spalio viduryje buvusi šiltų ir saulėtų orų savaitė.

Dabartiniu metu (spalio pabaiga) faktinė žieminių kviečių pasėlių būklė yra panaši į buvusią 2016 metais spalio pabaigoje. Aišku, nekalbant apie vandeniu užlietus javų plotus. Žinant, kad praėjusią žiemą žieminių kviečių pasėliai peržiemojo gerai, reikia tikėtis, kad ir 2017-2018 metų žiemą jie taip pat sugebės atlaikyti visus būsimus orų neigiamus veiksnius.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką