Gegužė - javų ir rapsų intensyvaus augimo periodas

2018 05 03

Gegužė - javų ir rapsų intensyvaus augimo periodas

Žieminių rapsų ir javų intensyvaus augimo periodas prasideda balandžio pabaigoje - gegužės pirmą dekadą, o vasariniai javai ir rapsai sparčiai augti paprastai pradeda šio mėnesio pabaigoje. Gegužės orų sąlygos ir augalų priežiūra yra labai svarbūs būsimam rapsų ir javų derlingumui. Esame paskaičiavę, kad per gegužės mėnesį, esant palankioms orų sąlygoms, žieminių javų antžeminė masė padidėja net 10-14, o žieminių rapsų - 6-8 kartus, priklausomai nuo dirvožemio našumo ir auginimo technologijų intensyvumo.

Tręšimas azotu

Sinoptikai bent kol kas žada, kad visą gegužės mėnesį bus šilti ir nuosaikiai lietingi orai, tačiau niekas nežino, ar tai pasitvirtins. Žinoma, atskirais periodais beveik visada pasitaiko trumpalaikių nukrypimų nuo paskelbtos prognozės. Manome, kad šį mėnesį drėgmės tikrai turėtų pakakti, o šilumos bus daugiau nei daugiametis vidurkis. Tai būtų idealios sąlygos beveik visų rūšių kultūrinių augalų augimui. Mums reikia tik jiems padėti sėkmingai išnaudoti gerus orus.

Pirmiausiai  privalome juos apsaugoti nuo galimo mineralinės mitybos minimumo dėsnio pasireiškimo. Dabar jau baigiasi žieminių rapsų trečiojo ir žieminių javų antrojo antžeminio tręšimo azoto trąšomis optimalus laikas. Paskubėkime tai padaryti! Primename, kad rapsų 1 t derliaus užauginti reikia 50 kg ha-1 azoto veikliosios medžiagos.

Rapsų purškimai

Neužmirškime ir žieminių rapsų tręšimo per lapus prieš jų žydėjimą, kartu sunaikinant ir rapsinius žiedinukus, stiebinius paslėptastraublius, kopūstinius gumbauodžius. Tirpalas purškimui ant lapų sudaromas: Microfert (1 l ha-1) + Oligo Boron (1 l ha-1) + Oligo Ranau rapsams (1 l ha-1) + Ubinas NPK (3-5 kg ha-1). Į šį tirpalą įmaišome ir vieną iš insekticidų, naikinančių rapsinius žiedinukus, su paviršiaus aktyviąja medžiaga Hiwett (0,1-0,2 l ha-1): Proteus (0,75 l ha-1), Mospilan (0,2 kg ha-1), Plenum (0,15 kg ha-1) ar Biscaya (0,3 l ha-1).

Gegužės viduryje, kai rapsai intensyviai žydės, reikia būti pasiruošus jų pasėlius nupurkšti ypač efektyviu fungicidu Cantus Gold (0,4-0,5 l ha-1). Į tirpalą rekomenduojama įdėti ir paviršiaus aktyviosios medžiagos Hiwett (0,1-0,2 l ha-1), kad kuo tolygiau augalai  būtų padengti fungicido tirpalu ir gautume maksimalų jo efektą.

Žieminių javų purškimai

Žieminių javų pasėliuose prasidėjo pirmieji purškimai fungicidais, į kurių darbinį tirpalą įmaišome ir insekticidų, ir mikroelementų. Rekomenduojama naudoti mikroelementinių trąšų kompleksą: Microfert (1 l ha-1) + Oligo Brava (1 l ha-1) (arba Actiflow MCZ (1 l ha-1)) + Magnio sulfatas (3-5 kg ha-1).

Fungicidai, veikiantys nuo anksti plintančių ligų: Capalo (1,0-1,3 l ha-1); Maredo (0,5-0,6 l ha-1) + Leander (0,3-0,5 l ha-1).

Kontaktinai insekticidai: Fastac (0,2 l ha-1) arba Kaiso (0,15 kg ha-1). Insekticidą naudojame, jei javų pasėliuose randama kenkėjų - amarų, tripsų ar lemų.

Žieminių javų pasėliuose, įvertinus jų būklę, prasidėjo pirmieji purškimai fungicidais, į kurių darbinį tirpalą įmaišome ir insekticidų, ir mikroelementų.

Įvertinti pasėlius ir koreguoti priežiūrą

Praėjusį rudenį dėl ypač lietingų orų žieminių javų ir rapsų sėja labai vėlavo. Dėl to turime labai įvairaus vešlumo ir išsivystymo žiemkenčių augalų pasėlius. Šis pasėlių „margumas“ tikriausiai bus ir 2018 metų vasarinių javų bei rapsų augimvietėse, nes sėjos tempai atsiliko nuo daugiamečių vidurkių. Dėl pasėlių nevienodumo bus sunku visur taikyti panašią jų priežiūros schemą. Prieš priimant sprendimą, teks gerai įvertinti kiekvieno lauko pasėlių „metriką“ ir jų faktinę būklę. Tik po to sukurti „receptą“ konkrečiam pasėlių priežiūros darbui. Į metrikos sampratą įeina veislė, sėjos laikas, sėklų norma, tręšimas ir jau atlikti pasėlių priežiūros darbai. Į pasėlio būklės charakteristiką įtraukiami: pasėlio tankio rodikliai (pagrindiniai ir šalutiniai stiebai), vidutinis augalo išsivystymo įvertinimas (augimo tarpsniai), augalų apsikrėtimas ligomis ir kenkėjais ir jų vyraujančios rūšys.

Labai svarbią vietą gegužės darbuose užima ir vasarojaus pasėlių priežiūra, jiems sudygus. Jau dabar kai kurie ūkininkai pradėjo anksčiau sudygusių vasarinių javų pasėlių purškimą herbicidais kartu su insekticidais. Patariame bent retkarčiais atverti mūsų internetinio portalo – www.rapsai.lt. „Auginimo technologijos“ ir „Agrotechnologijų naujienos“ skyrelius“, kurie Jums suteiks nemažai informacijos. Ypač atidiems reikia būti, parenkant augalų apsaugos preparatų rūšis, jei norite pasiekti jų optimalų efektyvumą.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką