Kaip iš anksti pasėtų ir vešlių rapsų gauti tona didesnį derlių

2018 04 24

Kaip iš anksti pasėtų ir vešlių rapsų gauti tona didesnį derlių

Pagaliau sužaliavo tiek ankstyvos, tiek vėlyvesnės sėjos žieminių rapsų pasėliai. Nors vėliau pasėti rapsai vis dar tęsia pavasarinę pasėlių renovaciją, augalai augina pavasarinius lapus, tačiau vis dar nebaigtas šaknų atsinaujinimo procesas. Ankstyvos sėjos ir daug geresnės būklės žieminiai rapsai, padedami šaknyse sukauptų maistinių elementų, jau suspėjo visiškai atnaujinti lapų skrotelę ir pereina į stiebo formavimo tarpsnį - penktąjį organogenezės etapą.

V-ame etape prasideda stiebo augimas, vystosi nauji stiebo lapeliai. Šiame etape susiformavusios žiedo dalys auga, atsiranda apyžiedžio, kuokelių, piestelių pradmenys. Iš lapų pažastyse esančių pumpurų pradeda augti šoninės šakelės - būsimi žiedstiebiai. Rapsai šakojasi ciklais ir tai tęsiasi net iki žydėjimo tarpsnio. Pirmojo ciklo šakos formuojasi iš pagrindinio stiebo; antrojo ciklo šakos formuojasi iš pirmojo ciklo šakų ir taip toliau. Iš viso gali susiformuoti kelios dešimtys šakelių su savais žiedynais. Aukšto našumo žemėse ir dar retuose pasėliuose žieminiai rapsai gali suformuoti net po 10-15 pirmos eilės šakų ir 20-35 vienetus antros.

Ankstyvos sėjos ir vešlius žieminių rapsų pasėlius butonizacijos tarpsnyje rekomenduojama papildomai patręšti ir biriomis trąšomis, ir dar per lapus. Tai padės augalams suformuoti ir išsaugoti daugiau kokybiškų žiedpumpurių ir gerokai padidins būsimą derlingumą.

Šiam augimui ir vystymuisi reikalinga optimali augalo mineralinė mityba. Tuo tarpu po ypač gausių kritulių 2016-2017 metais iš dirvožemių yra išsiplovę apie 50 % mineralinio azoto bei sieros ir mažesni kiekiai kitų augalams būtinų mineralinių elementų. Ne visi ūkininkai šį pavasarį pasėliams didino trąšų normas. Yra didelis pavojus, kad dėl maistinių elementų stygiaus augalai nesugebės išmaitinti ne tik visų besiformuojančių šoninių šakelių, bet ir visų dabar susidariusių žiedinių pumpurų, ir iki žydėjimo pradžios nemaža jų dalis nunyks. Žiedpumpurių nunykimą galima stipriai sumažinti, jei dabar žieminių rapsų pasėlius papildomai (virš rekomenduojamų normų) patręšime azoto trąšomis (apie 50 kg ha-1 veikliosios medžiagos). Tręšti galima amonio salietra (iki 150 kg ha-1 trąšų fiziniu svoriu) arba amonio sulfatu (250 kg ha-1 trąšų fiziniu svoriu). Butonizacijos tarpsnio viduryje pasėliai dar papildomai purškiami darbiniu tirpalu, sudarytu iš Thiomax Oil (5 l ha-1) + Oligo Boron (1,0-1,5 l ha-1) + Bratan Foliar (5 kg ha-1) + Microfert (1 l ha-1). Šis papildomas tręšimas ankstyvos sėjos bei vešliuose žieminių rapsų pasėliuose jų būsimą derlingumą tikrai padidins viena tona iš hektaro, o silpnesniuose pasėliuose – 0,4-0,6 t ha-1.

Norime dar kartą Jus perspėti, kad mūsų siūlomi tręšimai yra „viršplaniniai“ ir jie nekeičia klasikinės žieminių rapsų tręšimo bei pavasarinės pasėlių priežiūros sistemos (www.rapsai.lt).

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką