Vasarinių javų, rapsų būklė ir jų priežiūra birželio pirmoje pusėje

2017 06 05

Vasarinių javų, rapsų būklė ir jų priežiūra birželio pirmoje pusėje

Vasarinių javų vidutinis vegetacijos periodas (nuo sudygimo iki vaškinės brandos) pas mus vidutiniškai tęsiasi apie 85-95 dienų. O per birželį, kuris yra intensyviausio augalų augimo mėnuo Lietuvoje, vasariniai javai sukuria net apie 40-45 % sausųjų medžiagų, skaičiuojant nuo bendro derliaus. Vasariniai rapsai per birželį susintetina apie 35-40 % visų sausųjų medžiagų. Tai verta žinoti, norint suprasti, kokia svarbi pasėlių priežiūra šį mėnesį. Šiame straipsnyje aptarsime vasarojaus pasėlių faktinę būklę ir svarbiausius darbus, 2017 m. vasarai prasidėjus.

Vasariniai javai: tręšimas, apsauga nuo ligų, augimo reguliavimas

2017 metų pavasario pradžia buvo labai ankstyva, Pietryčių Lietuvos smėlynuose kai kurie ūkiai javus sėti pradėjo dar kovo mėnesį. Tačiau balandžio pirmąją pusę orai subjuro, ir sėjos darbų tempai labai sulėtėjo. Vasarojaus sėją baigėme tik gegužės viduryje. Dėl šios priežasties dabar (birželio pirma dekada) turime pasėlių su labai skirtingai išsivysčiusiais augalais. Ankstyviausios sėjos kviečiai ir miežiai pradėjo VI organogenezės etapą. Didžioji dalis vasarinių kviečių ir miežių, pasėtų iki gegužės 5 dienos, jau yra pasiekę bamblėjimo tarpsnį, arba V organogenezės etapą. Tuo tarpu vėliau (po gegužės 5 dienos) pasėti kviečiai, miežiai, taip pat ir vasariniai kvietrugiai dar tebesikrūmija.

Gerai, kad ūkininkai nemažino sėklų normų. Dėl to vasarinių javų pasėlių tankumas vasaros pradžioje daugumoje atvejų yra agrotechninių normų ribose, nors gegužės pabaigos sausros ir „numarino“ nemažą dalį šalutinių ūglių. Ypač tuos, kurie nesugebėjo suformuoti savo šaknyno. Kai kuriuose ūkiuose pasėlių optimalų tankumą padėjo išsaugoti ir pasėlių tręšimas kompleksine trąša N30P4K4 (100-150 kg ha-1). Ši trąša tinka vasarojui tręšti iki augalų plaukėjimo pradžios. Ji - 10-15 % efektyvesnė negu amonio salietra.

Šį pavasarį ūkininkams pavyko pasirinkti tinkamus herbicidus bei augimo reguliatorius ir optimaliu laiku juos panaudoti. Dėl to pasėliuose augalai neištįsę, o dviskilčių piktžolių nedaug. Jei pasėliuose vis dar yra vienaskilčių piktžolių, tai javus bamblėjimo-paskutinio lapo tarpsniais purškiame Axial (0,6-0,9 l ha-1).

Vasarinių kviečių pasėliuose, kurie buvo pasėti po žieminių kviečių, jau prasidėjo ligų ir kai kurių rūšių kenkėjų invazija. AB „Linas Agro“ siūlo labai platų apsaugos nuo ligų sprendimų pasirinkimą. Nuo pirmojo bamblio tarpsnio naudojame šiuos fungicidus: Capalo (1,0 l ha-1), Leander (0,3 l ha-1) + Maredo (0,5 l ha-1) + Acanto (0,3 l ha-1), Archer Turbo (0,6 l ha-1) + Acanto (0,3 l ha-1). Fungicidų rūšį ir purškimo laiką bei normą pasirenkame pagal esamas pasėlyje ligas, jų išplitimo laipsnį.

Labai racionalus sprendimas fungicidus išpurkšti kartu su augimo reguliatoriais Moddus (0,2-0,3 l ha-1), Medax Max (0,3 l ha-1) ar Optimus (0,3-0,4 l ha-1). Jeigu reikia, įmaišoma ir insekticidų.

Vasarinių kviečių pasėliuose birželio pirmąją pusę yra daug svarbių darbų – apsauga nuo ligų, augimo reguliavimas, tręšimas.

Prasidėjus vasarinių javų bamblėjimo tarpsniui (V-VI organogenezės etapai), kai varpelėse vystosi žiedyno dalys, yra tinkamiausias laikas tręšti pasėlius per lapus. Į darbinį trąšų tirpalą įmaišoma ir biostimuliatorių. Šie tręšimai užtikrins augalų mitybą net ir labai nepalankiomis augimo sąlygomis, pagerins žiedynų varputėse formavimąsi. Tam tinkamos mikroelementų trąšos yra: Oligo Brava (1 kg ha-1) arba Actiflow MCZ (1 l ha-1) + Bratan Foliar (2-5 kg ha-1) + karbamidas (10-15 kg ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1).

Ankštiniai augalai: gumbelinių bakterijų veiklos skatinimas

Dėl pavasario pirmos pusės vėsos ir per didelės drėgmės užsitęsė anksti pasėtų ankštinių augalų dygimas. Tačiau galiausiai ir pupos, ir žirniai sudygo gerai. Jų sėklų lauko daigumas 2017 m. pavasarį siekė apie75-85 %. Tai - geras sėklų sudygimo rodiklis.

Vėsoki orai, o vėliau ir drėgmės trūkumas dirvožemiuose slopino ne tik žirnių ir pupų augimo pradžios tempus, bet ir gumbelinių bakterijų patekimą į jų šaknis. Gegužės trečios dekados orai sušilo, ir ankštinių augalų pasėlių būklė pradėjo gerėti. Birželio pradžioje daugumos pasėlių tankumas atitiko agrotechninius reikalavimus, o augalų šaknyse jau gausu gumbelinių bakterijų.

Laboratorinės analizės rodo, kad birželio mėnesį žirnių pasėliuose gumbelinės bakterijos kasdien sukuria 4-5 kg ha-1 biologinio azoto. Nesunku paskaičiuoti, kad tik per birželio pirmąją pusę iš atmosferos bus paimta net po 60-70 kg ha-1 azoto. Ūkininkus tai džiugina ir jie tikrai pasistengs išsaugoti gerą ankštinių augalų pasėlių būklę. Dabar pirmiausia reikia baigti „karą“ su sitonais (jei to nebuvo padaryta anksčiau), nes jų lervutės šiuo metu jau pradeda įsikurti ant šaknų gumbelių, kuriais maitinasi. Kartu būtina neužmiršti ir šių gumbelių veiklos skatinimo. Tai atliekama, purškiant pasėlius insekticidų ir mikroelementų molibdeno bei boro mišiniais. Galimi variantai: trąšos Oligo Ranau (1 kg ha-1) + Oligo Boron (1 l ha-1) + Wuxal Mo (0,3-0,5 kg ha-1) + insekticidas Fastac 50 ES (0,2 l ha-1).

Siekiant, kad ant žirnių ar pupų šaknų gyvenančios gumbelinės bakterijos sukurtų kuo daugiau biologinio azoto, labai naudinga pasėlius patęšti per lapus mikroelementų molibdeno ir boro mišiniais: Oligo Ranau (1 kg ha-1) + Oligo Boron (1 l ha-1) + Wuxal Mo (0,3-0,5 kg ha-1).

Vasariniai rapsai: tręšimas, augimo reguliavimas, apsauga nuo kenkėjų

2017 metų pavasarį vasarinių rapsų pasėlių plotai, lyginant su buvusiais 2016 ar 2015 metais, dar sumažėjo. Vasarinius rapsus šį pavasarį ūkininkai pradėjo sėti anksti, tačiau baigė vėlai. Dėl to turime labai įvairaus išsivystymo pasėlių. Labai skirtingus pasėlius lėmė ne tik sėjos laikas, bet ir sudėtingos orų bei sėjos sąlygos. Taip pat ir tai, kad dalis vasarinių rapsų buvo pasėti po iššalusių žiemkenčių arba prastose žemėse.

Nors šį pavasarį spragės nebuvo tokios aktyvios, kaip ankstesniais metais, tačiau nemaža dalis pasėlių yra retesni (50-60 vnt. augalų m-2) nei turėtų būti (75-90 vnt. augalų m-2). Yra ir labai tankių (125-200 vnt. augalų m-2) pasėlių, tačiau tarp jų daug netolygiai sudygusių. Tiesa, gegužės trečiosios dekados orai buvo palankūs vasariniams rapsams, ir birželio pradžioje jų pasėlių būklė gerėja. Palankūs orai numatomi ir pirmąją birželio pusę. Dėl to tikėtina, kad šių metų vasariniai rapsai įgis normalią būklę. Primename tiems ūkininkams, kurie dar nėra pakartotinai patręšę pasėlių azoto trąšomis, reikėtų tą skubiai padaryti. Dabar vertėtų išberti apie 150-200 kg ha-1 kompleksinės trąšos N30P4K4, o praėjus 8-10 dienų, pakartotinai išberti 200-300 kg ha-1 amonio sulfato.

Birželio pirmos dekados viduryje, vasariniams rapsams baigus IV organogenezės etapą, pasėliai tręšiami per lapus trąšų ir biostimuliatorių tirpalais, siekiant skatinti žiedinių pumpurų formavimąsi ir augimą, mažinti jų ankstyvojo nunykimo mastus. AB „Linas Agro“ savo partneriams siūlo naudoti šiuos preparatus: Oligo Ranau rapsams (1 l ha-1), Microfert (0,6-1,0 l ha-1), Bratan Foliar (3-5 kg ha-1) ir Magnio sulfatą (5 kg ha-1). Makro- ir mikroelementinės trąšos labiausiai skirtos skatinti žiedpumpurių užuomazgų formavimąsi ir pagreitinti jų masės augimą. Biostimuliatoriai irgi skatina žiedinių pumpurų augimą, tačiau dar turi įtakos šoninių ūglių su žiedynais vystymuisi. Šią vasarą, kai ne visi vasarinių rapsų pasėliai yra optimalaus tankumo, labai svarbu pagausinti žiedinių pumpurų kiekį žiedynuose.

Stiebo ilgėjimo tarpsniu vasarinių rapsų pasėliai purškiami augimo reguliatoriumi Caryx (0,7-1,0 l ha-1). Šis purškimas gerai veikia prieš ligų pradus, tačiau pagrindinė jo užduotis - sutrumpinti bei pastorinti stiebą ir stimuliuoti šalutinių žiedinių ūglių formavimąsi.

Nuo to, kaip birželio pirmąją pusę prižiūrėsime vasarinius rapsus, labai priklausys, kiek šoninių šakų ir žiedynų jie suformuos, koks bus žydėjimas mėnesio pabaigoje. Šie rapsai buvo pažeisti kenkėjų, nepakankamai patręšti. Tokių augalų derlingumo potencialas nedidelis.

VI organogenezės etapo metu, siekiant apsaugoti žiedinius pumpurus nuo žiedinukų, kurie atskrenda iš žieminių rapsų laukų, pasėliai purškiami insekticidais Plenum (0,15 l ha-1) arba Mospilan 20 SG (0,2 kg ha-1). Šie insekticidai rapsus apsaugo ir nuo kitų kenkėjų. Purškimas nuo žiedinukų pakartojamas po 5-7 dienų. Naudojamas Proteus (0,75 l ha-1).

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką