Vasarinių rapsų pasėlių priežiūros akcentai
Šį pavasarį, pirminės apskaitos duomenimis, pasėjome daugiau (>65000 ha) vasarinių rapsų. Apie šių augalų pasėlių plotų išplėtimą buvo kalbama kasmet, tačiau žodžiai darbais netapdavo. Tai padaryti pavyko tik šį pavasarį, kai stipriai sumažėjo ankštinių augalų pasėlių plotai. Vasarinių rapsų reitingas tikrai padidėtų, jei šią vasarą intensyvių technologijų pasėliuose mums pavyktų užauginti nors 2,5-3,0 t ha-1, o tausojančių technologijų laukuose – 1,8-2,2 t ha-1 jų derlių. Toks vasarinių rapsų derlingumas tikrai realiai pasiekiamas beveik kiekvienam ūkininkui. Jei esate pasiruošę intensyviam vasarinių rapsų auginimui, tai pasėlių priežiūrą (trąšos ir pesticidai) vykdykite pagal mūsų rekomendacijas, pateiktas šiame portale (https://www.linasagro.lt/auginimo-technologijos).
Jei nesate tikri, kad sugebėsite visus priežiūros darbus atlikti optimaliu laiku ir kokybiškai, tada geriau pasirinkti tausojančias technologijas. Jos yra pigesnės, o rezultatai mažiau priklauso nuo agrotechninių klaidų. Šiame straipsnyje daugiau dėmesio skirsime tausojančių technologijų aptarimui, nes joms net nėra paskelbta oficialių rekomendacijų.
Pasėlių būklės įvertinimas
Labiausiai mus nustebino tas faktas, kad apie 60 % vasarinių rapsų pasėlių šį pavasarį buvo pasėti optimaliu laiku (iki 05.05 d.). Balandžio sėjos pasėlių augalai jau yra pasiekę rozetės tarpsnį (III ir IV organogenezės etapai). Žinoma, yra ir vėlyvesnės sėjos pasėlių, kuriuose rapsai yra skilčialapių tarpsnyje arba tik dygsta. Tačiau visuose mūsų matytuose laukuose vasariniai rapsai sudygo tolygiai, sėklų lauko daigumas buvo aukštas.
Nors pasėlių tankumas įvairus (85-150 vnt. augalų m-2), tačiau faktiniai rodikliai atitinka agrotechninius reikalavimus, atsižvelgiant į numatytą auginimo technologiją. Tankesni pasėliai paprastai skiriami tausojančioms technologijoms, o optimalaus tankumo (75-100 vnt. augalų m-2) – intensyvioms. Tad šį pavasarį vasarinių rapsų auginimo pradžia labai gera. Pasėlių priežiūros darbai vyksta pagal numatytas schemas. Svarbiausi jų yra piktžolių naikinimas, apsauga nuo kenkėjų ir įvairūs tręšimai.
Svarbiausi vasarinių rapsų pasėlių priežiūros darbai yra piktžolių naikinimas, apsauga nuo kenkėjų ir įvairūs tręšimai.
Herbicidų naudojimas
Žinant, kad vasariniai rapsai dažniausiai pralaimi konkurencinę kovą su piktžolėmis, tai nepriklausomai nuo auginimo technologijų rūšies, privalome nevėluoti pasėlių purškimo herbicidais.
Vasariniams rapsams sudygus, rekomenduojama naudoti herbicidą Butisan Avant (2,0-2,5 l ha-1).
Auginant „Clearfield“ technologijai pritaikytas vasarinių rapsų veisles KWS Ingmar CL ar Cultus CL, reikia rinktis specialų šiai technologijai sukurtą herbicidą Cleravo (1 l ha-1) + PAM Dash (1 l ha-1).
Herbicidais vasarinius rapsus purkšti būtina, nesvarbu, ar pasėlius auginsime ekstensyviai, ar intensyviai. Ekonomistų nuomone, herbicidų naudojimas vasarinių rapsų pasėliuose yra efektyviausias finansiniu požiūriu tarp visų Lietuvoje auginamų lauko augalų. Vidutinė herbicidų naudojimo pelno suma intensyvių technologijų pasėliuose siekia 280-335 EUR ha-1.
Insekticidų naudojimas
Vasariniai rapsai priklauso tai nedidelei augalų grupei, kuriai įvairūs kenkėjai padaro didesnę žalą nei ligos. Daugiausiai pasėliai nukenčia nuo spragių (kryžmažiedžių ir rapsinių), žiedinukų, stiebinių ir ankštarinių paslėptastraublių, ankštarinių gumbauodžių. Kenkėjų daug ir visi skirtingi. Dėl to insekticidų naudojimas intensyvių technologijų pasėliuose prasideda dar pasėliams dygstant ir tęsiasi iki ankštarų susiformavimo. Tausojančių technologijų pasėlius insekticidais purškiame bent du kartus. Pirmą kartą (jei reikia) purškiame augalams sudygus, naikindami sprages. O antrą kartą - butonizacijos tarpsniu (žiedinukai, paslėptastraubliai ir kt.). Purškiant nuo spragių į insekticido tirpalą visada pravartu įdėti ir amino rūgščių Microfert (1 l ha-1). Tai sumažina spragių pažeidimų sukeltą stresą augalams. Dažniausiai naudojami insekticidai tausojančių technologijų pasėliuose yra Fastac (0,2 l ha-1) ir Kaiso (0,15 l ha-1).
Nuo rapsinių žiedinukų, stiebinių ir ankštarinių paslėptastraublių, ankštarinių gumbauodžių rekomenduojame naudoti sistemiškai veikiantį insekticidą Proteus (0,75 l ha-1). Kadangi tausojančioje technologijoje norime išsiversti su mažesniu purškimų skaičiumi, renkamės produktą, kuris naikina visus minėtus kenkėjus. Proteus pasėlius nuo kenkėjų apsaugo 18-22 dienas. Į insekticido tirpalą įmaišome paviršiaus aktyviosios medžiagos Hiwet (0,1 l ha-1).
Fungicidų naudojimas
Vasarinių rapsų pasėliuose dažniausiai pasireiškia šios ligos: pilkasis puvinys, juodoji dėmėtligė, fomozė, baltasis (sklerotinis) puvinys ir kt. Norint kontroliuoti šias ligas, reikia neleisti joms plisti. Tausojančių technologijų pasėliuose butonizacijos tarpsnio pradžioje dažniausiai naudojamas fungicidinių savybių turintis augimo reguliatorius Caryx (1,0 l ha-1). Jis sumažina pasėlių išgulimo tikimybę ir apsaugo augalus nuo pirminio užsikrėtimo ligų pradais. Šį purškimą deriname su tręšimu per lapus, kurio darbinis tirpalas sudarytas iš: Oligo Boron (1,0 l ha-1) + Thiomax Oil (3-5 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1) + Ubinas NPK (3-5 kg ha-1). Šis tręšimas per lapus dažniausiai ir būna vieninteliu tausojančių technologijų pasėliuose, tačiau yra aukšto efektyvumo, siūlome jo neatsisakyti.
Siekdami apsaugoti rapsus nuo ligų intensyvių technologijų pasėliuose, vadovaukitės oficialiomis rekomendacijomis. Mes siūlome naudoti efektyvų fungicidą Cantus Gold. Ar juo purkšti pagal tausojančias technologijas auginamus vasarinius rapsus, reikėtų spręsti pagal pasėlio būklę. Kaip parodė patirtis, net minimali naudojama Cantus Gold (0,4-0,5 l ha-1) fungicido norma ir silpnesniuose vasarinių rapsų pasėliuose ženkliai padidina sėklų derlių.
Tręšimai azotu
Ūkininkai dažnai daro klaidą, kai tausojančių technologijų vasarinių rapsų pasėliams skiria per mažas (iki 100 kg ha-1 veikliosios medžiagos) azoto normas. Azoto trąšos yra nebrangios, tačiau jos yra pelningiausias agroveiksnys rapsų pasėliuose. Ūkinė patirtis rodo, kad padidinę azoto normą iki 135-150 kg ha-1 veikliosios medžiagos, pasėlių neišguldysite, o tikimybė prikulti daugiau negu 2 t ha-1 sėklų padidėja du kartus.
Ypač efektyvus papildomas tręšimas azoto trąšomis prieš žydėjimo pradžią. Tada jau būna stipriai sulėtėjęs stiebo ilgėjimas, sumažėja išgulimo galimybė, o augalo vidutinis produktyvumas padidėja iš esmės.
Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652
Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122