Bakteriniai preparatai 2020 m. augalininkystėje

2020 03 17

Bakteriniai preparatai 2020 m. augalininkystėje

Šalies žemės ūkyje per pastaruosius 5–10 metų labai išplito įvairių biologinės kilmės preparatų vartojimas, tarp jų ir bakterinės kilmės. Pats terminas „bakterija“ atsirado dar prieš 192 metus, kai Christianas Gottfriedas Ehrenbergas pamatė bei aprašė sporas formuojančias lazdelės formos bakterijas. Vėliau, XIX amžiaus pabaigoje, buvo identifikuotos ir atmosferos azotą sugebančios įsisavinti „Rhizobium“ grupės gumbelinės bakterijos bei pasiūlytas jų praktinio naudojimo būdas. Mikrobiologiniai tyrimai įsibėgėjo ir dabar jų rūšių skaičius jau matuojamas tūkstančiais.

Bakterijos – dirvožemio pamatas

Kiekviena atskira bakterijų rūšis turi aiškiai apibrėžtą savo funkciją vykstančiuose gyvybės procesuose ir kiekvienai rūšiai yra būdingos savitos savybės. Antai, atskirų rūšių bakterijų dydžio matmenys ir jų biomasės cheminė sudėtis labai priklauso tiek nuo jos specializacijos (rūšies), tiek nuo „gyvenvietės“ komforto lygio. Dydžio skirtumai gali būti skaičiuojami šimtais kartų.

Ne ką mažiau svarbi ne tik mikrobiologijos istorija ar bakterijų vaidmuo gyvybės evoliucijoje, bet ir bakterinių preparatų naudojimas šiuolaikinėje augalininkystėje. Be abejo, žemdirbiai puikiai žino, kad kuriantis dirvožemiui, lemiamą reikšmę turi įvairūs mikroorganizmai, taip pat ir bakterijos. Būtent šios bakterijos aktyviai dalyvauja tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės liekanų, esančių dirvožemyje, skaidyme. Jos paverčia liekanas vėl augalams prieinamais mineraliniais elementais. Šio proceso metu dar sukuriamas svarbiausias dirvožemio komponentas – humusas, kuris iš uolienų dulkių ir sukūrė dirvožemį – pagrindinę gamybos priemonę augalininkystės versle.

Ši įvairių gyvybės rūšių veika ir jų tarpusavio sąveika vyksta milijonus metų. Be žmogaus pagalbos susiformavo įvairių rūšių dirvožemiai, įvairios augalų rūšys ir kt. Tačiau kuriamos ar tobulinamos atskiros mikroorganizmų rūšis, kurios vėl gražinamos į dirvožemį, nes siekiama pakeisti esamų mikroorganizmų sąstatą norima kryptimi.

Lietuvos įmonė UAB „Bioversija“ sukūrė „Biomas“ linijos bakterinius preparatus. Kiekvienas jų – sporų formos, todėl yra ženkliai atsparesnis nepalankioms sąlygoms, kol patenka į dirvožemį.

Bakterinių preparatų paskirtis ir savybės

BIOMAS grow“ yra bakterijų preparatas, kuriame esančios unikalios Bacillus megaterium bakterijos ne tik iš aplinkos fiksuoja azotą ir kaupia jį dirvožemyje, bet ir dirvožemyje esantį netirpų fosforą, kalcį, geležį ir kitus svarbiausius mikroelementus sugeba pakeisti tirpiu vandenyje. Taip jie tampa prieinami augalams.

BIOMAS organic“ sudėtyje yra Trichoderma reesei grybas, skirtas paskatinti organikos (šiaudų) skaidymą ir optimizuoti mineralinių medžiagų prieinamumą augalams. Naudojant preparatą didėja humifikacijos proceso našumas, atstatomos natūralios dirvožemio savybės ir taip didėja augalų derlingumas. Be to, Trichoderma reesei grybas slopina patogeninių mikroorganizmų gyvybingumą dirvoje. Rekomenduojama norma: 0,1 l ha-1, o darbinio tirpalo kiekis 100–300 l ha-1. Preparatas skirtas laukų purškimui po derlaus nuėmimo, prieš ražienų skutimą. Purškiama, kai dirvožemis yra reikiamos drėgmės. Laukai gali būti purškiami ir rudenį, ir pavasarį.

BIOMAS protect“ – bakterijų preparatas, skirtas gerinti dirvožemio fitosanitarines savybes ir didinti augalų atsparumą ligoms, nes preparate esančios Bacillus amyloliquefaciens bakterijos, vos tik patekusios į dirvožemį ir šaknų sistemą, ima išskirti įvairias biologiškai aktyvias medžiagas, tarp jų ir antibiotikus, kurie iš karto stabdo patogenų plitimą ir apsaugo augalus. Taip pat pagerėja augalo atsparumas stresinėms situacijoms: sausrai, šalčiui, karščiui ir kitoms.

BIOMAS universal“ esančios Bacillus subtilis bakterijos lengvai įsitvirtina šaknų sistemoje, išskiria daug biologiškai aktyvių medžiagų, kurios stimuliuoja šaknų sistemos aktyvumą, ir sumažina patogenų gyvybingumą dirvožemyje, gerina dirvos struktūrą. Taip pat skirtas gerinti augalų atsparumą stresinėms situacijoms ir stimuliuoti augalo fiziologinius procesus. Šiek tiek didina mineralinių medžiagų įsisavinimą.

Kaip teisingai naudoti bakterijas?

Įmonės „Bioversija“ atstovų rekomendacijose nurodoma, kad yra du bakterinių preparatų panaudojimo būdai: augalų sėklos apvėlimas mikroorganizmais prieš sėją ir pasėlių po sudygimo purškimas. Vis dėlto, geriausi rezultatai gaunami naudojant abu minėtus būdus kartu. Tik „BIOMAS organic“, kuris skirtas šiaudų skaidymui, turėtų būti išpurškiamas ant ražienų iš karto po derliaus nuėmimo. Ražienos nedelsiant turėtų būti suskutamos, kad būtų išsaugota drėgmė dirvoje ir sukurtos geros sąlygos „Biomas“ produkte esančio grybo dauginimuisi ir augimui. Tokiomis sąlygomis gaunamas geriausias rezultatas dirvožemio kokybės gerinimui.

Bakteriniai preparatai, neteršdami aplinkos palaipsniui atkuria natūralias dirvos savybes bei efektyvių mikroorganizmų kiekį dirvožemyje ir taip pagerina dirvos struktūrą, padidina humuso ir augalams prieinamų maisto medžiagų kiekį, kas sudaro sąlygas gauti didesnį ir kokybiškesnį derlių“. Ūkininkams svarbu žinoti, kokį preparatą pasirinkti ir kaip teisingai jį naudoti, kad gautų geriausią rezultatą dirvožemiui ir augalui.

Renkantis bakterinio biopreparato rūšį, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių. Pavyzdžiui, ar norima pamaitinti augančius augalus, ar paspartinti augalų liekanų suirimą. Taip pat reikia žinoti, kada bakterinis preparatas bus naudojamas. Sėklai dygstant, apie ją jau turėtų susiformuoti palankesnės sąlygos jaunam daigui augti. Todėl vienas efektyviausių „Biomas“ preparatų panaudojimo būdų yra sėklos apvėlimas beicavimo metu. Sporų formoje esančios bakterijos yra visiškai atsparios beicams, todėl juos galima maišyti kartu.

Sėklas galima apvelti „Biomas“ produktais ir nebeicuotas, jei jos naudojamos ekologiniuose ūkiuose. Ūkininkai jau yra pastebėję, kad didžiausias efektas gaunamas tada, kai kompleksiškai naudojami 2–3 „Biomas“ linijos produktai. Svarbu nepamiršti, kad norimas efektas gaunamas tik tuo atveju, jei įneštos į dirvą bakterijos ten sugebės sparčiai pasidauginti – tam reikia drėgmės, šilumos ir maisto. Pradėti reikėtų nuo šių bakterinių preparatų įmaišymo į sėklų beicavimui skirtą mišinį.

Šiame mišinyje, šalia beico ir mikroelementų komplekso „Seednergy“ (1 l t-1), kuris ženkliai paskatina augalų dygimo energiją, šaknų vystymąsi ir augalų ankstyvesnį įsitvirtinimą dar turėtų būti naudojami preparatai „BIOMAS grow“, „BIOMAS universal“ ir „BIOMAS protect“ po 0,1 l t-1. Jei apveliamos ekologiškuose ūkiuose naudojamos nebeicuotos sėklos, tuomet būtinai turėtų būti naudojami visi trys minėti produktai, kad gautų pilną bakterijų preparatų efektą dirvodaros procesams, augalų augimui bei turėtų augalus, natūraliai atsparesnius įvairioms ligoms.

Praktika rodo, kad pupinių augalų sėklas iki jų sėjos apveliant „BIOMAS grow“ ir „BIOMAS universal“ mišiniu, sukuriamos palankesnės sąlygas gumbelinėms bakterijoms įsitvirtinti augalų šaknyse – jų gumbelių skaičius ant šaknų ženkliai išauga. Dėl šios priežasties bakteriniai preparatai turi didelį efektyvumą būtent pupų ir žirnių pasėliuose. Ekologiniuose ūkiuose javų, rapsų, pupų ir žirnių sėklas papildomai apvėlus „BIOMAS protect“, paskatinamos augalo gynybinės funkcijos nuo įvairių ligų, kuomet augalas simbiozėje su bakterijomis geba apsirūpinti bakterijų gaminamais antibiotikais ir taip sunaikina ant augalo patekusių ligų pradus. Taigi augalai bus ir natūraliai sveikesni.

Prasideda žiemkenčių tręšimo azoto trąšomis laikas. Pasirinkus „KAS“ trąšas, jų laistymo metu yra idealus laikas panaudoti ir bakterijų produktus, kurie skatina azoto kaupimą dirvoje, fosforo, kalio ir kitų elementų atsipalaidavimą, sukurdami kur kas palankesnes augimo sąlygas žiemkenčių augalams viso sezono periodu. Į „KAS“ trąšas rekomenduojama įmaišyti azoto stabilizatorių „Limus Clear“ (0,2–0,25 l ha-1) ir „BIOMAS grow“ ar „BIOMAS universal“ preparatą. „Limus Clear“ išsaugos „KAS“ trąšose esantį azotą augalams, o bakterijos išskirs įvairius fitohormonus, biostimuliatorius, kurie papildomai skatins augalų augimą bei jų toleranciją nepalankioms augimo sąlygoms – tai leis ženkliai padidinti augalų derlingumą.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652


Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką