Augalininkystės aktualijos rugsėjo viduryje

2018 09 06

Augalininkystės aktualijos rugsėjo viduryje

Rugsėjis – pirmasis rudens mėnuo, kurio metu ūkiuose netrūksta darbų. Lietuvos klimato specifinės sąlygos (trumpas šiltasis vegetacinis periodas), kai augalų derliaus nuėmimo periodas labai dažnai sutampa su žiemkenčių sėjos pradžios optimaliu laiku, labai apsunkina visų šių darbų atlikimą geriausiais terminais. Nespėjus tinkamu laiku pasėti žiemkenčių, mažėja būsimas pasėlių produktyvumas. Tačiau šių neeilinių metų rudenį yra visos sąlygos darbus atlikti nevėluojant.

Sąlygos palankios laiku ir kokybiškai atlikti darbus

Žieminių javų, kaip pagrindinių priešsėlių žieminiams rapsams, pjūtis įprastai prasideda tik rugpjūčio mėnesio pirmą dekadą. Tai yra tada, kai prasideda žieminių rapsų, o vėliau - ir hibridinių veislių žieminių javų sėjos optimalus laikas. Dažnai pastarųjų augalų sėja vėluoja dėl ūkių nesugebėjimo laiku nupjauti (iškulti) priešsėlinius pasėlius bei paruošti dirvas žiemkenčių sėjai.

Be to, žieminių kviečių sėjos optimalus laikas beveik visiškai sutampa su žieminių rapsų ir hibridinių veislių žieminių javų pasėlių priežiūros pirmąja stadija, bulvių ir cukrinių runkelių paruošimu kasimui, kitais rūpesčiais. Neįmanoma visko atlikti vienu metu, todėl skubant nukenčia darbų kokybė.

Žinoma, klimatui šiltėjant, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios-pabaigos datos. Kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės jų datos. Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus. Geras pavyzdys yra šie metai: dėl aukštesnės orų temperatūros ir mažesnio kritulių kiekio žiemkenčiai ir vasarojus subrendo net 10-14 dienų anksčiau daugiamečių parametrų. O rapsų ir javų kūlimą baigėme net 2-3 savaitėmis anksčiau. Tai buvo pagrindinė priežastis, kad iki rugsėjo vidurio suspėjome iškulti visus javus ir rapsus, pasėti žieminius rapsus, hibridinių veislių žieminius javus, paruošti beveik visas dirvas bei paskleisti trąšas kitų rūšių žieminių javų sėjai ir pasėti didžiąją dalį rugių bei kvietrugių. Kai kurie ūkiai netgi pradėjo sėti linijinės selekcijos veislių žieminius kviečius. Tokia gera situacija sunkiai įsivaizduojama įprastais metais.

Klimatui šiltėjant, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios-pabaigos datos. Kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės jų datos. Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus.

Dabartiniu metu svarbiausi augalininkystės darbai yra šie:

  • Toliau su padidintu dėmesiu ruošiame žieminių kviečių sėklas sėjai. Renkantis beicą, svarbu atkreipti dėmesį, kad jo sudėtyje būtų tik beicuose naudojamos veikliosios medžiagos ir nebūtų tų pačių veikliųjų medžiagų fungiciduose, kuriuos vėliau naudojame augalų apsaugai nuo įvairių ligų. Patikima apsauga nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų gaunama, naudojant daugelio išbandytą ir jau pamėgtą beicą Celest Trio (1,5-2,0 l t-1). Ruošiant sėklas ūkio sąlygomis, rekomenduojama naudoti didesnę šio beico normą.
  • Siekiant aukšto sėklos lauko daigumo ir didelės sėklų dygimo energijos, ruošiant sėklas prie beico rekomenduojama pridėti specialiai sėklos beicavimui skirtą produktą Seednergy (1-2 l t-1). Daugeliu bandymų įrodyta, kad naudojant Seednergy, gaunamas nemažas vidutinis derliaus priedas: žieminių kviečių pasėliuose – 410 kg ha-1, vasariniuose miežiuose – 540 kg ha-1.
  • Specialiai subalansuotos trąšos įvairių augalų sėkloms apdoroti Seednergy padeda sėkloms greičiau sudygti ir geriau įsišaknyti, paskatina daigų augimą ir vystymąsi, padeda javams greičiau krūmytis, padidina jaunų augalų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms. Jo sudėtyje yra fosforo, kalio, magnio ir cinko. O tai skatina intensyvesnį augalų šaknų vystymąsi ir padeda išvengti galimo minimumo dėsnio pasireiškimo tiek sėklų dygimo, tiek pirminio augimo metu. Šį preparatą galima naudoti ir su kitų rūšių beicais. Apdorojant sėklas beico ir šių trąšų mišiniu, produktą reikia įdėti paskiausiai. Apdorojant sėklas sluoksniais, produktą reikia dėti pirmiausiai (mikroelementai turi būti arčiau sėklų).
  • Kiekvienas ūkis dalį laukų turėtų užsėti naujų veislių sertifikuotomis sėklomis, išsiskiriančiomis žiemkentiškumu, atsparumu ligoms ir nepalankioms augimo sąlygoms bei pasižyminčiomis ypač aukštu derlingumu: EtanaKWS EmilBalitus. Pirmiausiai šias sėklas skiriame aukšto našumo dirvoms ir pasėliams, auginamiems pagal padidinto intensyvumo technologijas.
  • Nelėtinti žieminių javų sėjos tempų: sėjos laiko prioritete pirmumą skiriame sėkliniams pasėliams, o po to pirmiau apsėjame aukštesnio našumo žemių laukus, nes vėluojant sėją šiose dirvose patiriami didesni būsimo pasėlių derlingumo nuostoliai. Siekiant geresnio peržiemojimo, reikėtų vengti seklios sėjos. Jei sėjos metu dirvos sausokos, tai po jos voluojama.
  • Jokiu būdu nepažeisti sėjos laiko, sėklų normų, sėklų įterpimo į dirvą gylio ir pirminės pasėlių priežiūros rekomendacijų.
  • Sėjant žieminius kviečius, dažniausiai dirvoje pakanka drėgmės. Todėl gaunami labai geri rezultatai iš karto po augalų sėjos naudojant dirvinio veikimo herbicidą Boxer (2,0 l ha-1). Jei oro sąlygos leidžia vykdyti žieminių kviečių sėją, dažniausiai būna palankios sąlygos ir dirviniam herbicidui panaudoti. Herbicidas Boxer gerai naikina rapsų pabiras, vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles.
  • Jei nėra galimybės panaudoti dirvinio veikimo herbicido, galima naudoti herbicidus po augalų sudygimo. Populiariausias herbicidas po augalų sudygimo yra Legacy Pro (2,0 l ha-1). Herbicidas naudojamas, javams esant nuo 1 iki 3 lapelių tarpsnio, ir naikina tiek vienaskiltes, tiek ir dviskiltes piktžoles bei rapsų pabiras. Legacy Pro turi ir dirvinį veikimą, kuris iki 8 savaičių apsaugo ir nuo vėliau dygstančių piktžolių.
  • Jei pasėlyje nėra išplitusių smilguolių, galima rinktis tik rapsų pabiras ir dviskiltes piktžoles naikinantį herbicidą Ergon (15 g ha-1) + Sito Plus (0,1 l ha-1), kuris naudojamas nuo 3 lapelių tarpsnio. Ypač svarbu neleisti pasėliuose peraugti rapsų pabiroms, nes dėl konkurencijos javai būna silpnesni, blogiau žiemoja;
  • Siekiant, kad žieminiai kviečiai sukauptų daug sausųjų medžiagų ir gerai žiemotų, pasėliuose krūmijimosi pradžioje turi būti panaudoti mikroelementai: Actiflow MCZ (1 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1) + Yelia NPK (2-5 kg ha-1) arba Oligo Brava (1 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1) + Starmax Mn (1-2 l ha-1).
  • Skurdesnėse dirvose po augalų sėjos kartu su herbicidu rekomenduojama panaudoti huminių ir fulvo rūgščių produktą Iperen Humic (2-5 l ha-1), kuris pagerina dirvos struktūrą, neleidžia išsiplauti mineralinėms medžiagoms, padidina maisto medžiagų prisotinimą viršutiniame dirvos sluoksnyje ir jų prieinamumą augalams, suaktyvina augalų šaknų vystymąsi.
  • Tęsiame anksti sėtų žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus. Šiuo metu anksti sėti žieminiai rapsai yra 4-6 lapelių tarpsnyje. Tokioje vystymosi fazėje augalai turi būti nupurkšti augimo reguliatoriaus ir mikroelementų tirpalu. Rekomenduojama rinktis naujausią augimo reguliatorių Caryx (0,7-1,4 l ha-1) arba jau seniai žinomą fungicidą-augimo reguliatorių Juventus (0,5-0,7 l ha-1). Šiuo metu Lietuvoje turime tik vieną registruotą tikrą augimo reguliatorių žieminių rapsų pasėliuose, kuris nepalyginamai geriau veikia kaip augimo reguliatorius, lyginant su iki šiol naudojamais fungicidais, kurie kaip šalutinį poveikį turi ir augalų augimo stabdymą. Todėl rekomenduojame rinkti ypač efektyvų augimo reguliatorių Caryx (0,7-1,4 l ha-1), kuris apsaugo augalus nuo ligų ir gerai veikia net esant žemoms temperatūroms.
  • Caryx sustabdo augalų augimo kūgelio tįsimą, ir visa jo energija yra nukreipiama į šaknų sistemos vystymąsi. Todėl augalai būna masyvesni, stipresni ir kur kas sveikesni. Juventus pakankamai gerai veikia kaip augimo reguliatorius, jeigu nevėluojame jį panaudoti, ir turi gerą apsaugą nuo ligų. Dar pirmaisiais Caryx registravimo metais šis produktas buvo tiriamas gamybiniuose bandymuose Panevėžio r. Žibartonių ŽŪB ir buvo lyginamas su JuventusJuventus apipurkštų augalų augimo kūgelio tįsimas buvo sustabdytas pakankamai gerai, tačiau augimo reguliatoriumi Caryx apipurkštame plote augalų šaknų masė buvo apie 40 proc. didesnė, o augalų lapai ir augimo kūgelis labiau prisispaudę prie žemės. Dėl ženkliai stipresnės šaknų sistemos augalai buvo labiau aprūpinti maisto medžiagomis ir sveikesni. Todėl ir rekomenduojame rinktis pažangiausią augimo reguliatorių Caryx, kuris naudojamas nuo 4 lapelių tarpsnio.
  • Siekiant, kad rapsai intensyviai vystytųsi, suformuotų daug šoninių pumpurų ir sėkmingai pasiruoštų žiemojimui, kartu su augimo reguliatoriumi turi būti panaudojami ir mikroelementai, kurie paskatina sausųjų medžiagų kaupimąsi augale. Rekomenduojama pasėlius nupurkšti boro ir mikroelementų kompleksu Oligo Boron (1,0-1,5 l ha-1) + Oligo Ranau (0,5-1,0 l ha-1) + Yelia NPK (2-5 kg ha-1).
  • Tęsiame bulvių kasimą, kukurūzų siloso raugimą ir ruošiamės cukrinių runkelių kasimui.

Išvengę didesnių klaidų prižiūrint pasėtus žiemkenčių pasėlius dar iki rudens pabaigos išauginsime gerai išsivysčiusius bei aukšto žiemkentiškumo augalus. Sveiki ir gerai peržiemoję augalai yra stiprus pamatas aukštam pasėlių derlingumui formuoti.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Augalininkystės aktualijos rugsėjo viduryje

Rugsėjis – pirmasis rudens mėnuo, kurio metu ūkiuose netrūksta darbų. Lietuvos klimato specifinės sąlygos (trumpas šiltasis vegetacinis periodas), kai augalų derliaus nuėmimo periodas labai dažnai sutampa su žiemkenčių sėjos pradžios optimaliu laiku, labai apsunkina visų šių darbų atlikimą geriausiais terminais. Nespėjus tinkamu laiku pasėti žiemkenčių, mažėja būsimas pasėlių produktyvumas. Tačiau šių neeilinių metų rudenį yra visos sąlygos darbus atlikti nevėluojant.

Sąlygos palankios laiku ir kokybiškai atlikti darbus

Žieminių javų, kaip pagrindinių priešsėlių žieminiams rapsams, pjūtis įprastai prasideda tik rugpjūčio mėnesio pirmą dekadą. Tai yra tada, kai prasideda žieminių rapsų, o vėliau - ir hibridinių veislių žieminių javų sėjos optimalus laikas. Dažnai pastarųjų augalų sėja vėluoja dėl ūkių nesugebėjimo laiku nupjauti (iškulti) priešsėlinius pasėlius bei paruošti dirvas žiemkenčių sėjai.

Be to, žieminių kviečių sėjos optimalus laikas beveik visiškai sutampa su žieminių rapsų ir hibridinių veislių žieminių javų pasėlių priežiūros pirmąja stadija, bulvių ir cukrinių runkelių paruošimu kasimui, kitais rūpesčiais. Neįmanoma visko atlikti vienu metu, todėl skubant nukenčia darbų kokybė.

Žinoma, klimatui šiltėjant, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios-pabaigos datos. Kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės jų datos. Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus. Geras pavyzdys yra šie metai: dėl aukštesnės orų temperatūros ir mažesnio kritulių kiekio žiemkenčiai ir vasarojus subrendo net 10-14 dienų anksčiau daugiamečių parametrų. O rapsų ir javų kūlimą baigėme net 2-3 savaitėmis anksčiau. Tai buvo pagrindinė priežastis, kad iki rugsėjo vidurio suspėjome iškulti visus javus ir rapsus, pasėti žieminius rapsus, hibridinių veislių žieminius javus, paruošti beveik visas dirvas bei paskleisti trąšas kitų rūšių žieminių javų sėjai ir pasėti didžiąją dalį rugių bei kvietrugių. Kai kurie ūkiai netgi pradėjo sėti linijinės selekcijos veislių žieminius kviečius. Tokia gera situacija sunkiai įsivaizduojama įprastais metais.

Klimatui šiltėjant, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios-pabaigos datos. Kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės jų datos. Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus.

Dabartiniu metu svarbiausi augalininkystės darbai yra šie:

  • Toliau su padidintu dėmesiu ruošiame žieminių kviečių sėklas sėjai. Renkantis beicą, svarbu atkreipti dėmesį, kad jo sudėtyje būtų tik beicuose naudojamos veikliosios medžiagos ir nebūtų tų pačių veikliųjų medžiagų fungiciduose, kuriuos vėliau naudojame augalų apsaugai nuo įvairių ligų. Patikima apsauga nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų gaunama, naudojant daugelio išbandytą ir jau pamėgtą beicą Celest Trio (1,5-2,0 l t-1). Ruošiant sėklas ūkio sąlygomis, rekomenduojama naudoti didesnę šio beico normą.
  • Siekiant aukšto sėklos lauko daigumo ir didelės sėklų dygimo energijos, ruošiant sėklas prie beico rekomenduojama pridėti specialiai sėklos beicavimui skirtą produktą Seednergy (1-2 l t-1). Daugeliu bandymų įrodyta, kad naudojant Seednergy, gaunamas nemažas vidutinis derliaus priedas: žieminių kviečių pasėliuose – 410 kg ha-1, vasariniuose miežiuose – 540 kg ha-1.
  • Specialiai subalansuotos trąšos įvairių augalų sėkloms apdoroti Seednergy padeda sėkloms greičiau sudygti ir geriau įsišaknyti, paskatina daigų augimą ir vystymąsi, padeda javams greičiau krūmytis, padidina jaunų augalų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms. Jo sudėtyje yra fosforo, kalio, magnio ir cinko. O tai skatina intensyvesnį augalų šaknų vystymąsi ir padeda išvengti galimo minimumo dėsnio pasireiškimo tiek sėklų dygimo, tiek pirminio augimo metu. Šį preparatą galima naudoti ir su kitų rūšių beicais. Apdorojant sėklas beico ir šių trąšų mišiniu, produktą reikia įdėti paskiausiai. Apdorojant sėklas sluoksniais, produktą reikia dėti pirmiausiai (mikroelementai turi būti arčiau sėklų).
  • Kiekvienas ūkis dalį laukų turėtų užsėti naujų veislių sertifikuotomis sėklomis, išsiskiriančiomis žiemkentiškumu, atsparumu ligoms ir nepalankioms augimo sąlygoms bei pasižyminčiomis ypač aukštu derlingumu: EtanaKWS EmilBalitus. Pirmiausiai šias sėklas skiriame aukšto našumo dirvoms ir pasėliams, auginamiems pagal padidinto intensyvumo technologijas.
  • Nelėtinti žieminių javų sėjos tempų: sėjos laiko prioritete pirmumą skiriame sėkliniams pasėliams, o po to pirmiau apsėjame aukštesnio našumo žemių laukus, nes vėluojant sėją šiose dirvose patiriami didesni būsimo pasėlių derlingumo nuostoliai. Siekiant geresnio peržiemojimo, reikėtų vengti seklios sėjos. Jei sėjos metu dirvos sausokos, tai po jos voluojama.
  • Jokiu būdu nepažeisti sėjos laiko, sėklų normų, sėklų įterpimo į dirvą gylio ir pirminės pasėlių priežiūros rekomendacijų.
  • Sėjant žieminius kviečius, dažniausiai dirvoje pakanka drėgmės. Todėl gaunami labai geri rezultatai iš karto po augalų sėjos naudojant dirvinio veikimo herbicidą Boxer (2,0 l ha-1). Jei oro sąlygos leidžia vykdyti žieminių kviečių sėją, dažniausiai būna palankios sąlygos ir dirviniam herbicidui panaudoti. Herbicidas Boxer gerai naikina rapsų pabiras, vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles.
  • Jei nėra galimybės panaudoti dirvinio veikimo herbicido, galima naudoti herbicidus po augalų sudygimo. Populiariausias herbicidas po augalų sudygimo yra Legacy Pro (2,0 l ha-1). Herbicidas naudojamas, javams esant nuo 1 iki 3 lapelių tarpsnio, ir naikina tiek vienaskiltes, tiek ir dviskiltes piktžoles bei rapsų pabiras. Legacy Pro turi ir dirvinį veikimą, kuris iki 8 savaičių apsaugo ir nuo vėliau dygstančių piktžolių.
  • Jei pasėlyje nėra išplitusių smilguolių, galima rinktis tik rapsų pabiras ir dviskiltes piktžoles naikinantį herbicidą Ergon (15 g ha-1) + Sito Plus (0,1 l ha-1), kuris naudojamas nuo 3 lapelių tarpsnio. Ypač svarbu neleisti pasėliuose peraugti rapsų pabiroms, nes dėl konkurencijos javai būna silpnesni, blogiau žiemoja;
  • Siekiant, kad žieminiai kviečiai sukauptų daug sausųjų medžiagų ir gerai žiemotų, pasėliuose krūmijimosi pradžioje turi būti panaudoti mikroelementai: Actiflow MCZ (1 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1) + Yelia NPK (2-5 kg ha-1) arba Oligo Brava (1 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1) + Starmax Mn (1-2 l ha-1).
  • Skurdesnėse dirvose po augalų sėjos kartu su herbicidu rekomenduojama panaudoti huminių ir fulvo rūgščių produktą Iperen Humic (2-5 l ha-1), kuris pagerina dirvos struktūrą, neleidžia išsiplauti mineralinėms medžiagoms, padidina maisto medžiagų prisotinimą viršutiniame dirvos sluoksnyje ir jų prieinamumą augalams, suaktyvina augalų šaknų vystymąsi.
  • Tęsiame anksti sėtų žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus. Šiuo metu anksti sėti žieminiai rapsai yra 4-6 lapelių tarpsnyje. Tokioje vystymosi fazėje augalai turi būti nupurkšti augimo reguliatoriaus ir mikroelementų tirpalu. Rekomenduojama rinktis naujausią augimo reguliatorių Caryx (0,7-1,4 l ha-1) arba jau seniai žinomą fungicidą-augimo reguliatorių Juventus (0,5-0,7 l ha-1). Šiuo metu Lietuvoje turime tik vieną registruotą tikrą augimo reguliatorių žieminių rapsų pasėliuose, kuris nepalyginamai geriau veikia kaip augimo reguliatorius, lyginant su iki šiol naudojamais fungicidais, kurie kaip šalutinį poveikį turi ir augalų augimo stabdymą. Todėl rekomenduojame rinkti ypač efektyvų augimo reguliatorių Caryx (0,7-1,4 l ha-1), kuris apsaugo augalus nuo ligų ir gerai veikia net esant žemoms temperatūroms.
  • Caryx sustabdo augalų augimo kūgelio tįsimą, ir visa jo energija yra nukreipiama į šaknų sistemos vystymąsi. Todėl augalai būna masyvesni, stipresni ir kur kas sveikesni. Juventus pakankamai gerai veikia kaip augimo reguliatorius, jeigu nevėluojame jį panaudoti, ir turi gerą apsaugą nuo ligų. Dar pirmaisiais Caryx registravimo metais šis produktas buvo tiriamas gamybiniuose bandymuose Panevėžio r. Žibartonių ŽŪB ir buvo lyginamas su JuventusJuventus apipurkštų augalų augimo kūgelio tįsimas buvo sustabdytas pakankamai gerai, tačiau augimo reguliatoriumi Caryx apipurkštame plote augalų šaknų masė buvo apie 40 proc. didesnė, o augalų lapai ir augimo kūgelis labiau prisispaudę prie žemės. Dėl ženkliai stipresnės šaknų sistemos augalai buvo labiau aprūpinti maisto medžiagomis ir sveikesni. Todėl ir rekomenduojame rinktis pažangiausią augimo reguliatorių Caryx, kuris naudojamas nuo 4 lapelių tarpsnio.
  • Siekiant, kad rapsai intensyviai vystytųsi, suformuotų daug šoninių pumpurų ir sėkmingai pasiruoštų žiemojimui, kartu su augimo reguliatoriumi turi būti panaudojami ir mikroelementai, kurie paskatina sausųjų medžiagų kaupimąsi augale. Rekomenduojama pasėlius nupurkšti boro ir mikroelementų kompleksu Oligo Boron (1,0-1,5 l ha-1) + Oligo Ranau (0,5-1,0 l ha-1) + Yelia NPK (2-5 kg ha-1).
  • Tęsiame bulvių kasimą, kukurūzų siloso raugimą ir ruošiamės cukrinių runkelių kasimui.

Išvengę didesnių klaidų prižiūrint pasėtus žiemkenčių pasėlius dar iki rudens pabaigos išauginsime gerai išsivysčiusius bei aukšto žiemkentiškumo augalus. Sveiki ir gerai peržiemoję augalai yra stiprus pamatas aukštam pasėlių derlingumui formuoti.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką