Žieminių javų pasėlių priežiūros darbai balandžiui baigiantis

2018 04 23

Žieminių javų pasėlių priežiūros darbai balandžiui baigiantis

Po buvusių šiltų bei saulėtų ir retkarčiais lietingų orų balandžio viduryje žieminių javų didžioji pasėlių dalis įgijo ryškiai žalią spalvą. Išnyko ir laukuose dirvos paviršiuje susiformavusi pluta, kuri jau trukdė orui patekti į žiemkenčių šaknų zoną. Kartu baigėsi žieminių javų pavasarinė regeneracija (lot. regeneratio – atgaivinimas, atnaujinimas), kurios metu atsinaujina augalų vegetacija ir intensyviai vyksta dar rudenį prasidėjusio gemalinio žiedyno vystymosi procesas. Pagreitį įgavo naujų vasarinių lapų formavimasis. Artėja krūmijimosi pabaiga. Senuosius – rudeninius lapus visiškai pakeitus vasariniais ir pasibaigus pavasarinio krūmijimosi procesui, gegužės pradžioje prasidės stiebo augimas (bamblėjimas). Su juo prasideda žieminių javų intensyvaus augimo periodas.

Svarbus vystymosi etapas

Nustatyta, kad miglinių javų bamblėjimo tarpsnis (V-VII organogenezės etapai) yra vienas svarbiausių, formuojant būsimą jų pasėlių produktyvumą. Šiame etape ne tik galutinai susidaro įmanomas varpučių skaičius gemalinėje varpoje, bet ir intensyviai vystosi būsimo žiedyno sudedamosios dalys varputėse. Be to, jo metu (V organogenezės etapas) prasideda ir morfofiziologinio reguliavimo pradžia, kada visos augalo struktūros, kurios savo išsivystymo laipsniu atsilieka dviem organogenezės etapais, yra redukuojamos.

Būtent šiame etape augale tolesniam augimui ir vystymuisi pasilieka tik IV ir V organogenezės etapo varputės, o visos III etapo struktūros redukuojasi. Nunyksta ir antro krūmijimosi ciklo ūgliai, kurie iki gegužės pirmos dekados nesuspės pasiekti IV vystymosi etapą. Taigi, nuo balandžio vidurio iki gegužės pirmos dekados pabaigos žieminių kviečių pasėlių priežiūrai reikia skirti didesnį dėmesį, siekiant išvengti ar sumažinti pavasarinį pasėlių per didelį išretėjimą, o taip pat išsaugoti varpos potencialų produktyvumą.

Gausiau tręšti azotu

Balandžio antrąją pusę kol kas pakako ir saulės spinduliuotės, ir kritulių. Augalai sparčiai auga ir vystosi. Labai tikėtina, kad nemaža dalis pavasarį susiformavusių šalutinių ūglių dar gali pasiekti IV organogenezės etapą ir taip išvengti nunykimo. Žinoma, siekiant šio tikslo, reikia apsaugoti pasėlius nuo minimumo dėsnio pasireiškimo. Be abejo, šiame žieminių kviečių augimo bei vystymosi etape reikšmingas veiksnys yra augalų aprūpinimas mineraliniais elementais, iš kurių svarbiausias yra lengvai įsisavinamas azotas. Tad netaupykite lėšų azoto trąšoms. Prisiminkite, kad 8-10 t ha-1 grūdų išauginimui augalai suvartoja net 180-220 kg azoto. Tuo tarpu šį pavasarį azoto dirvožemiuose yra mažiau nei įprastai būdavo. Dėl šios priežasties šį pavasarį mums belieka tik 20-25 % padidinti azoto trąšų normas ir nevėlinti jo paskleidimo pasėliuose. Apie žiemkenčių ir vasarinių javų tręšimą šių metų pavasarį jau esame rašę kovo mėnesį portale www.rapsai.lt. Be to, didelė ūkininkų dalis jau yra patręšę žieminių miežių bei kviečių pasėlius įvairiais preparatais, į kurių sudėtį įeina ir makroelementai, ir mikroelementai, ir įvairios biologiškai aktyvios medžiagos. Dėl to šios temos detaliau neaptarsime.

Berti fosforo ir kalio trąšų jau netikslinga

Tiems ūkininkams, kurie 2017 m. rudenį žiemkenčius tręšė nedidelėmis fosforo ir kalio trąšų normomis, o pavasarį tręšimo nepakartojo, verta žinoti, jog šių elementų trūkumas augalų vegetacijos metu tikrai turės tam tikrą neigiamą įtaką būsimam derlingumui. Tačiau jau per vėlu tręšti fosforo ir kalio biriomis trąšomis žiemkenčių pasėlių, kurie baigė krūmijimosi procesą. Priežastis paprasta: po javų išsikrūmijimo stipriai sumažėja fosforo paklausa, o būsimą jo paklausą žiedynų formavimąsi ar apsivaisinimo metu bus galima tenkinti ir tręšiant per lapus.

Tuo tarpu kalis, kuris nors ir neįeina į organinių junginių sudėtį, tačiau aktyviai dalyvauja įvairiose cheminėse reakcijose, lengvai pereina iš senesnių lapų į naujus, o iš jų - į varpas ir grūdus. Dėl to kai kuriuose laukuose galimas kalio deficitas vasaros metu didesnio nuostolio pasėlių produktyvumui jau nepadarys.

Naudinga tręšti per lapus

Gamybinė praktika rodo, kad sunkiausia būna išvengti mikroelementų stygiaus, nes jų yra daug. Įvairių turime ir laukų su skirtingų savybių dirvožemiais, per brangu kiekviename jų nustatyti visų augalams reikalingų mikroelementų kiekius. Dėl to, susiformavus pavasariniams lapams, pasėlius (ypač vėlyvesnės sėjos) tręšiame per lapus biologiškai aktyviais tirpalais, kurių sudėtyje yra beveik visi augalams būtini makro- ir mikroelementai, aktyviosios amino rūgštys bei oligopeptidai.

Šiuos reikalavimus geriausiai atitinka AB „Linas Agro“ ūkininkams siūlomi preparatai: Bratan Foliar (3–5 kg ha-1), Fertiplius MgB (0,6–1,0 kg ha-1), Microfert (0,6–1,0 kg ha-1), Ubinas NPK (3–5 kg ha-1), Starmax Mn (3–5 l ha-1), Thiomax Oil (3-5 l ha-1), Wilis NPK (3–5 l ha-1). Purškimui skirti mišiniai galimi labai įvairūs, bet vienas populiariausių ir efektyviausių yra: Microfert (1,0 l ha-1) + Wilis NPK (3–5 l ha-1) + Tiomax Oil (2-3 l ha-1) + karbamidas (10 kg ha-1).

Jei nepakanka lėšų nusipirkti visiems rekomendacijose nurodytiems preparatams, tai mineralinės mitybos galimą minimumo dėsnio pasireiškimo tikimybę stipriai sumažinsite, jei pasėlius per lapus patręšite pigia, tačiau labai efektyvia kompleksine trąša Wilis NPK 10-53-10 (4–6 kg ha-1), kurioje, be azoto, fosforo ir kalio, dar yra Mg, B, Fe, Zn, Mn, Cu, Mo turinčių junginių.

Panašią biologinę vertę turi ir Ubinas NPK 20-20-20 + Mg+S + mikroelementai (B; Mn; Mo; Cu; Fe; Zn). Jei tręšimo per lapus tikslas yra mitybinis, o darbinį tirpalą žadate ruošti tik iš vieno minėto preparato, tai jų normą didinkite iki 5-7 kg ha-1. Jei tręšimo tikslas yra tik augalų augimo bei vystymosi stimuliacija, pakanka ir 1,0-2,0 kg ha-1.

Reikia pastebėti, jog ūkininkai vis dar per mažai vertina daugkartinius tręšimus per lapus. Šie tręšimai, be stimuliacinio poveikio, dar atlieka ir profilaktinį vaidmenį, mažinant minimumo dėsnio pasireiškimo riziką. Žinoma, nerekomenduojame važiuoti su purkštuvu per pasėlius vien tam, kad išpurkštume 2 kg ha-1 kokių nors trąšų, tai būtų per brangu tiek laiko sąnaudų, tiek finansiniu požiūriais. Šiuos stimuliacinius tręšimus geriau derinti su įvairių pesticidų ar augimo reguliatorių naudojimu, ar maitinamuoju tręšimu per lapus karbamido tirpalais. Tikriausiai žinote, kad ir tręšimas per lapus mažomis karbamido normomis (3-5 kg ha-1) taip pat turi augimą skatinančių bei reguliuojančių savybių. Net į herbicidų ar augimo reguliatorių tirpalą patariama įmaišyti 1-2 kg ha-1 karbamido ir 10 % rekomenduojamos normos mikroelementų komplekso.

Javų tręšimus per lapus patogiausia derinti su įvairių pesticidų ar augimo reguliatorių naudojimu.

Optimalus laikas naudoti augimo reguliatorius

Prasidėjo optimalus laikas pasėlius purkšti augimo reguliatoriais. Krūmijimosi tarpsnio pabaigoje galima naudoti tokius augimo reguliatorius: Moddus Start (0,2-0,3 l ha-1); Moddus Start (0,15-0,2 l ha-1) + Cycocel (0,5 l ha-1); Cycocel (1,0-1,2 l ha-1).

Augalų pagrindiniams stiebams pereinant į bamblėjimo tarpsnį, geresnį efektą turi Moddus 250 ES (0,2 l ha-1) + Cycocel (0,3-0,4 l ha-1); Moddus 250 ES (0,3-0,4 l ha-1), Optimus (0,4 l ha-1) arba Medax Max (0,30 kg ha-1).

Esant vešliems žieminių javų pasėliams ir vėluojant purškimą augimo reguliatoriumi, kai augalai jau pasiekę trečią ar ketvirtą bamblį, naudojamas Medax Max (0,30 kg ha-1), kuris suveikia labai greitai. Medax Max gerina šaknijimąsi, trumpina ir stiprina javų stiebus, apsaugo pasėlius nuo išgulimo 3-4 savaites.

Medax Max tinka ir žieminių miežių pasėliams: norma – 0,5–1,0 kg/ha nuo krūmijimosi pabaigos (BBCH 29) iki paskutinio lapo tarpsnio (BBCH 39) arba 0,5–0,75 kg ha-1 nuo paskutinio lapo tarpsnio (BBCH 39) iki vamzdelėjimo pabaigos, prieš pasirodant akuotams (BBCH 49). Purškiant per 2 kartus, didžiausia vieno purškimo norma – 0,5 kg ha-1. Didžiausias purškimų skaičius – 2 kartai su ne mažesniu kaip 7 dienų intervalu. Didžiausia purškimo norma per sezoną – 1,0 kg ha-1.

Herbicidai

Problemų būna ir su žieminių javų pasėlių purškimu herbicidais. Teoriškai didelį pranašumą turi rudeninis šių pasėlių apdorojimas herbicidais, palyginus su pavasariniu. Šį pavasarį žieminių javų pasėliai yra tankoki. Tad, jei pasėliai herbicidais buvo nupurkšti rudenį, o sudygusių piktžolių kiekis neviršija žalingumo ribos, tai tokių pasėlių herbicidais nepurškiame. Tačiau žinant 2017 metų rudens lietingus orus, dalis žieminių javų liko be herbicidų, ypač vėlyvos sėjos pasėliai.

Pasėliams, kuriuose rudenį herbicidai nenaudoti, siūlome šiuos preparatus: Cleave (1,0-1,2 l ha-1); Biathlon 4D (50 g ha-1) + Axial 50 EC (0,7 l ha-1); Cleave (1,0-1,2 l ha-1) + Axial 50 EC (0,7 l ha-1); Avoxa (1,35 l ha-1) + Biathlon 4D (50 g ha-1); Avoxa (1,35 l ha-1) + Cleave (0,8 l ha-1) ir kitus. Herbicidų rūšį, jų normą ir purškimo laiką pasirinkite tik įvertinę pasėlių būklę bei piktžolėtumą. Taip pat reikėtų susipažinti su preparato aprašu.

Kitame straipsnyje aptarsime pirmąjį fungicidų naudojimą ir jų derinimą su kitais preparatais javų pasėliuose.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką