Žieminių kviečių pasėlių priežiūra 2020 m. balandžio mėnesį

2020 04 09

Žieminių kviečių pasėlių priežiūra 2020 m. balandžio mėnesį

Lietuvoje itin neįprastas reiškinys, kad žieminių javų, taip pat ir žieminių kviečių, pavasarinė vegetacija prasidėtų kovo mėnesio viduryje. Nors jų pasėliai rudens metu ne tik tolygiai sudygo, bet ir suspėjo gausiai išsikrūmyti (4-5 šalutiniai ūgliai), tačiau nebuvo periodo, kuriuo vyktų užsigrūdinimas žiemai. Pasėliai žaliavo visu žiemos laikotarpiu, lapai buvo išsaugoję turgorinę būseną, tačiau krūmijimosi ir vystymosi procesai buvo sustoję. Šių metų pavasario kviečių augalų vegetacijos atsinaujinimo pradžioje nustatėme, jog fotosintezės proceso metu sausųjų medžiagų sintezė aiškiai viršijo augalų sąnaudas, kvėpavimo, fotosintezės ir šaknų renovacijos poreikius.


Žieminių kviečių pasėlių būklė balandžio pradžioje

Jeigu iki kovo mėnesio vidurio kviečių augaluose vidurdieniais, maždaug tris-keturias valandas, ir vykdavo „perteklinis“ fotosintezės procesas, tačiau SM paros balansas tik atskiromis dienomis buvo teigiamas. Iš praėjusių metų biomasės „atsargų“ kviečiai kovo pradžioje dalinai atnaujino savo šaknų sistemą. Dienos ilgėjo, orai daugiau sušilo ir nuo kovo vidurio prasidėjo faktinė pavasario vegetacija. Tuomet dirva labiau išsausėjo ir į ją pagaliau galėjo įvažiuoti sunkioji technika.

Be abejonės, vienas iš pirmųjų pasėlių priežiūros darbų buvo tręšimas azoto, kartais PK, trąšomis, o atskiruose laukuose ir mikroelementais. Šie tręšimai ganėtinai stipriai paspartino fotosintezės procesą. Todėl pagreitės (o galbūt jau pagreitėjo) ir naujų šiųmetinių lapelių formavimasis.

Jums yra žinoma, jog po pavasarinės vegetacijos atsinaujinimo, žieminių kviečių pasėliuose net 22-28 dienas vyksta pernykščių lapelių pakeitimas naujais. Lygiagrečiai šiam procesui, tęsiasi ir krūmijimosi procesas šalutiniuose ūgliuose (III-IV organogenezės etapai). Taip pat šaknų sistemos kardinalus atnaujinimas ir pasiruošimas intensyviam (V-VIII organogenezės etapai) augimo bei vystymosi periodui, kai poreikis maistiniams elementams padidėja 2,0-2,5 karto.


Metas naudoti herbicidus

Jau minėjome, kad nuo pat 2019 m. rudens iki 2020 m. pavasario, žieminių kviečių pasėliai be pertraukos tęsė vegetaciją. Pasėliuose išliko nemažai nuo rudens sudygusių piktžolių ar priešsėlinių augalų pabirų. Nemaža dalis jų žūdavo esant įprastinei žiemai, tačiau šią žiemą – ne. Kovo paskutinės dekados pirmosios pusės orai buvo šilti, todėl neatmetama tikimybė, kad galėjo pradėti dygti ir šiųmetinės piktžolės. Pasėliuose jau dabar randama vienskilčių bei įvairių dviskilčių piktžolių.  

Todėl metas naudoti herbicidus. Kadangi piktžolės įvairios bei nemažos, o javai baigia krūmijimosi tarpsnį, todėl verta panaudoti herbicidų mišinį, kuriame būtų tiek vienskiltes, tiek dviskiltes piktžoles naikinančios veikliosios medžiagos. Iš įvairių galimų variantų bene geriausiai tiktų „Cleave“ (0,8 l ha-1) + „Avoxa“ (1,1 l ha-1), kuris naikina labai platų piktžolių spektrą. Taip pat jis ypač efektyvus prieš sunkiai naikinamas žliūges.

Kiti efektyvūs, ūkių praktikoje pasiteisinę herbicidų deriniai, naudojami žieminių kviečių pasėliuose:

  • Biathlon 4D“ (50 g ha-1) + „Avoxa“ (1,1 l ha-1) – nuo dviskilčių ir vienskilčių piktžolių, galima naudoti vėlyvuose javų augimo tarpsniuose. Sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos, veikiančios prieš vienskiltes piktžoles ir trys veikliosios medžiagos – prieš dviskiltes;
  • Biathlon 4D“ (40 g ha-1) + „Trimmer“ (0,015 g ha-1)  + „Axial 50 EC“ (0,7 l ha-1) – nuo dviskilčių ir vienskilčių piktžolių, ilgas naudojimo laikas.

Tačiau prieš apsisprendžiant kokius herbicidus naudoti, išsamiai susipažinkite su ūkio pasėliuose esančių piktžolių botanine sudėtimi ir piktžolėtumo laipsniu. Herbicidų aprašus rasite šiame portale. Teisingiausiai būtų dažniau konsultuotis su mūsų vadybininkais-konsultantais.


Prasideda tręšimai per lapus

Šiuo laikotarpiu – balandžio pirmą dekadą, žieminių kviečių ir kitų žieminių miglinių javų pasėliuose didžioji ankstyvųjų tręšimų darbų dalis jau atlikta. Absoliuti žieminių javų pasėlių dalis jau patręšta azoto trąšomis, taip pat prasideda tręšimai mikroelementų trąšomis. Be to, neramina buvusios žemos priešsėjinio tręšimo fosforu bei kaliu normos. Dabartiniai pasėliai vešlūs, gemalinės varpelės produktyvios ir, jeigu V, VI, VII organogenezės etapuose (bamblėjimas – vėliavinis lapas) augalams nepakaks fosforo, kalio ar kai kurių mikroelementų, gali nunykti dalis varpučių besiformuojančiose varpose. Būtent artimiausiu metu kviečių pasėlius reikėtų per lapus patręšti kompleksinių trąšų, turinčių azoto, sieros, fosforo ir mikroelementų cinko, mangano, geležies tirpalais.

Žieminių kviečių tręšimui per lapus siūlomi net trys sudėčių variantai:

  1. Bratan Foliar“ (3-5 kg ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (2-5 l ha-1) + „Karbamidas“ (10 kg ha-1)
  2. Wilis NPK“ (3-5 kg ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (2-5 l ha-1) + „Karbamidas“ (10 kg ha-1)
  3. Starmax Mn“ (1-4 l ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (2-5 l ha-1) + „Karbamidas“ (10 kg ha-1)

Esant dabartinei pasėlių būklei, geriausiai tiktų trečiasis variantas, kuriame yra daug fosforo ir svarbiausių mikroelementų.

Mūsų stebėjimų duomenys rodo, kad žieminių kviečių bamblėjimo tarpsnis šį pavasarį turėtų prasidėti balandžio viduryje – 8-12 dienų anksčiau nei įprasta. Būtent tada ir reikėtų antrą kartą patręšti žiemkenčių pasėlius azoto trąšomis (60-80 kg ha-1). O kartu su fungicidų tirpalais reikia atiduoti pagrindinį mikroelementų kompleksą, užtikrinantį pilnavertį augalų augimą ir vystymąsi viso bamblėjimo periodo metu. Būtent tada naudojame vieną iš šių mikroelementų kompleksų: „Actiflow MCZ“ (1 l ha-1)  + „Thiomax Oil“ (1 l ha-1) arba „Oligo Brava“ (1-2 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (1-2 l ha-1).


Iki balandžio vidurio naudotini augimo reguliatoriai

Orams sušilus, balandžio pirmos dekados viduryje žieminių augalų augimas vėl suintensyvės. Pats laikas pasėlius nupurkšti augimo reguliatoriumi „Cycocel 750 SL“ (0,8-1,0 l ha-1) + „Medax Max“ (0,3 l ha-1) + insekticidu „Fastac“ (0,2 l ha-1). Šį purškimą galima suderinti su purškimu herbicidais.

Dabartinės orų prognozės rodo, kad balandžio orai bus šiltesni už SKN. Balandžio mėnesio viduryje kviečių augalai kai kuriuose laukuose turėtų pereiti į intensyvaus augimo periodą – stiebo augimo (bamblėjimo) tarpsnį. Tokiu atveju balandžio pabaigoje reikėtų pasėlius pakartotinai nupurkšti vienu iš augimo reguliatorių – „Medax Max“ (0,2-0,3 kg ha-1) arba „Optimus“ (0,4 l ha-1).


Galimos ligos: kurios pavojingiausios?

Lietuvoje žieminių kviečių pasėliai dažniausiai būna apsikrėtę šiomis ligomis:

  • kviečių dulkančiosiomis kūlėmis
  • kviečių kietosiomis kūlėmis
  • pavasariniu pelėsiu
  • tifulioze
  • javaklupe
  • pašaknio ir šaknų puviniu
  • stiebalūže
  • miltlige
  • geltonosiomis rūdimis
  • juodosiomis rūdimis
  • kviečių dryžlige
  • rudadėme dryžlige
  • daigų septorioze
  • lapų septorioze
  • varpų septorioze

Kurios pavojingiausios? Atsakymas – visos, jeigu joms plisti bus labai palankios sąlygos ir ligų sukėlėjai nesulauks pasipriešinimo nei iš augalo imuninės sistemos, nei iš jų augintojo. Augalų bamblėjimo tarpsnyje esantiems pasėliams, fungicidus pasirenkame iš šių išvardintų preparatų:

Galimi ir kiti variantai. Tačiau šį pavasarį pagrindinė kova su ligomis prasidės tik balandžio trečią dekadą.


Dėmesio: stebėkite kenkėjų invaziją

Lietuvoje auginamų žieminių kviečių pasėliuose galima rasti šių kenkėjų: ievinių bei javinių amarų, javinių lapinių pjūklelių, minamusių, lemų, švedinių muselių, tripsų, balninių gumbauodžių, spragšių ir kt. Kovo mėnesį žieminių kviečių pasėliuose kenkėjų dar nebuvo pastebima, tačiau balandžio viduryje jau tikėtina jų invazija. Po šiltos žiemos jų išplitimas pasėliuose turėtų būti intensyvesnis nei įprastai. Mūsų įmonė kartu su purškiamais tirpalais ant augalų siūlo įmaišyti ir vieną iš šių insekticidų: „Fastac“ (0,2 l ha-1), „Mavrik“ (0,2 l ha-1), „Poleci Forte“ (0,125 l ha-1) arba sisteminį  „Proteus“ (0,60-0,75 l ha-1).

Apie tolimesnę žieminių kviečių pasėlių priežiūrą rašysime gegužės mėnesio pradžioje.

 

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką